ACT IN_OUT – łódzko-nordycki projekt kulturalny. Co zobaczymy w Fabryce Sztuki w Łodzi?

Koncerty, premierowe spektakle, artystyczne rezydencje – Fabryka Sztuki w Łodzi wraz z partnerami z Norwegii i Islandii rozpoczyna dwuletni projekt ACT IN_OUT obejmujący kilkanaście wydarzeń z obszaru teatru, muzyki i sztuk audiowizualnych.

fot. mat. pras.
Łódzko-nordycki projekt kulturalny

Islandzka i norweska publiczność pozna polskich twórców, zaś w Łodzi zaprezentują się zespoły muzyczne i teatralne oraz rezydenci z Islandii oraz Norwegii. Rezultat pierwszej z rezydencji – wideo „Stock for Future: Emotions” Stefana Kornackiego zobaczyć będzie można na stronie internetowej projektu już 2 maja. 

– ACT IN_OUT to projekt realizowany dzięki wsparciu funduszy norweskich i EOG oraz finansowaniu Urzędu Miasta Łodzi. Do współpracy zaprosiliśmy islandzki ośrodek kultury Sláturhúsið (MMF), dwa norweskie teatry: Visjoner i Carte Blanche oraz nasz rodzimy Teatr Chorea – wyjaśnia Maciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi – Wydarzenia podzielone są na trzy sekcje: teatr, muzyka i rezydencje. 

Program ACT IN_OUT obejmuje wydarzenia artystyczne, w tym premiery, a także liczne warsztaty, dyskusje i seminaria. Zaplanowany do 2023 r. będzie okazją do zacieśnienia współpracy z instytucjami partnerskimi oraz do lepszego wzajemnego poznania przedstawicieli różnych kultur. Znaczącą część programu wypełni muzyka. 

– Zaplanowaliśmy kilkanaście koncertów w Łodzi i w Rejkiawiku oraz w mniejszych ośrodkach na fiordach wschodnich. Zaprosiliśmy artystów eksperymentujących z dźwiękową, ale też wizualną materią, tak by pokazać różnorodność polskiej i islandzkiej sceny muzyki alternatywnej, ze szczególnym naciskiem na muzykę elektroniczną – zapowiada Barbara Neugebauer, kurator programu muzycznego projektu.  

Łódzka publiczność usłyszy pierwszych islandzkich artystów już w te wakacje. W ramach cyklu LDZ Alternatywa 2022 na dziedzińcu Fabryki Sztuki wystąpią między innymi K.óla i Countess Malaise.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ