Aleja Gwiazd na Piotrkowskiej. Jak powstała? Kogo upamiętnia?

W łódzkiej Alei Gwiazd we wtorek (21 września) odsłonięto gwiazdę aktorki Agaty Kuleszy. Z tej okazji przypominamy historię tej Alei oraz podpowiadamy, jak znaleźć na niej gwiazdę ulubionego twórcy.

fot. ŁÓDŹ.PL
Aleja Gwiazd w Łodzi
3 фото
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (3)

Gwiazdozbiór w chodniku

Spacerując ul. Piotrkowską, między ulicami 6 Sierpnia i Traugutta a pasażem Artura Rubinsteina, napotykamy osoby wpatrujące się w mosiężno-granitowe płyty pod nogami. Uwielbiana przez turystów, równie chętnie podziwiana przez mieszkańców, łódzka Aleja Gwiazd powstała w 1998 roku z inicjatywy aktora, reżysera i pedagoga Jana Machulskiego. Inspiracją do jej powstania była Walk of Fame w Los Angeles, która upamiętnia największe gwiazdy kina i show-biznesu. Na ul. Piotrkowskiej pierwszą gwiazdę wmurowano 28 maja 1998 roku i widnieje na niej nazwisko aktora Andrzeja Seweryna. 

Jak szukać gwiazdy ulubionego twórcy?

W łódzkiej alei aktualnie jest już prawie sto gwiazd, a ich liczba dynamicznie rośnie. Ostatnio dołączyły do niej Kinga Dębska i Maja Komorowska.

Jerzy Stuhr w łódzkiej Alei Gwiazd

Po nieparzystej stronie ulicy znajdziemy gwiazdy aktorów polskiego kina, natomiast po stronie przeciwnej – gwiazdy pozostałych osobistości związanych z kinem, czyli reżyserów, operatorów,  kompozytorów oraz scenografów. Szczególne względy mają artyści związani z Łodzią – i nic dziwnego. Odsłonięcie pierwszej gwiazdy miało miejsce podczas obchodów Święta Łodzi oraz upamiętniało dwa bardzo ważne wydarzenia 575. rocznicę nadania Łodzi praw miejskich oraz 50-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, potocznie nazywanej łódzką filmówką. Każda z gwiazd ma charakterystyczny kształt, różniący się od tych amerykańskich. Autorem ich projektu jest artysta grafik Andrzej Pągowski.

Zgłoś kandydata

Kto chce uhonorować gwiazdą ulubionego twórcę filmowego, może sam zgłosić kandydata. O ostatecznym wyborze decyduje kapituła, w której skład wchodzą między innymi przedstawiciel prezydenta Łodzi, filmoznawcy i animatorzy kultury.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ