Czeska nowa fala to ruch filmowy, który powstał w latach 60. XX w. w Czechosłowacji. Charakteryzował się innowacyjnym podejściem do narracji filmowej, odważnym eksperymentowaniem z formą oraz głęboką refleksją nad rzeczywistością społeczną i polityczną. Twórcy, często inspirowani francuską nową falą, wykorzystywali unikalny styl, łącząc surrealistyczne obrazy, czarny humor i poetycką symbolikę, by krytykować autorytarne rządy i absurdy codziennego życia. W efekcie powstały filmy, które do dziś zachwycają swoją oryginalnością i głębią artystyczną, stanowiąc niezwykle ważny wkład w historię kina.
Program czeskiego cyklu filmowego w NCKF
- "Diamenty nocy", 5 czerwca 2024 r.
Pełnometrażowy debiut Jana Němca Diamenty nocy (1996) powstał na podstawie opowiadania Arnošta Lustiga Ciemność nie ma cienia. W prostej historii dwóch bezimiennych młodych mężczyzn, którzy uciekają z transportu zmierzającego do obozu koncentracyjnego, twórcy filmu bardzo sugestywnie i z oryginalną siłą artystyczną oddali stany i uczucia ludzi walczących o życie w sytuacji granicznej.
- “Palacz zwłok”, 12 czerwca 2024 r.
Jednym z najważniejszych tytułów w filmografii reżysera Juraja Herza była adaptacja powieści Palacz zwłok Ladislava Fuksa z 1967 roku. Głównym bohaterem opowieści jest Karel Kopfrkingl, pracownik krematorium, który kocha swoją pracę i rodzinę - tak bardzo, że łączy te dwie rzeczy i postanawia z miłością i profesjonalizmem pozbyć się żony i dwójki dzieci.
- “Małgorzata, córka Łazarza”, 19 czerwca 2024 r.
Filmowa rapsodia Františka Vláčila, oparta na powieści Vladislava Vančury Małgorzata, córka Łazarza (1967), będąca przełomowym dziełem czeskiej kinematografii, to jedno z najważniejszych światowych dzieł z gatunku filmu historycznego. Rzadko zdarza się stworzyć obraz tak pełen twórczej energii, głębi myśli i emocji. Jego historia rozgrywa się w trudnych czasach połowy XIII wieku.
- “Stokrotki”, 26 czerwca 2024 r.
Po swoim debiucie Věra Chytilová nakręciła jedno z kluczowych dzieł czechosłowackiej Nowej Fali, satyryczną groteskę Stokrotki, która zapoczątkowała jej współpracę ze scenarzystką Ester Krumbachovą oraz operatorem Jaroslavem Kučerą. To właśnie z tej bliskiej współpracy wynika wyjątkowość Stokrotek pod względem znaczenia i formy. Tytułowe "stokrotki" to dwie dziewczyny, które postanawiają być tak zepsute jak otaczający je świat.
Przegląd realizowany we współpracy z Czeskim Centrum Warszawa. Bilety w cenie 15 zł.