Balaton i Peszt. Chociaż brzmią jak z Węgier, były w Łodzi. Pamiętasz je? [ŁODZIANIZMY]

Nazwy „Peszt” i „Balaton” przywołują oczywiste skojarzenia z Węgrami, ale starszym łodzianom kojarzą się także z dawnymi przybytkami lokalnej gastronomii, choć przeznaczone były dla różnej klienteli.

Bar Balaton w Łodzi
Bar Balaton przy ul. Struga na pocztówce z lat 70. XX w.

Bar Balaton został otwarty 4 kwietnia 1963 r. w pawilonie zaprojektowanym przez warszawskich architektów przy ul. A. Struga 6/10. Na parterze budynku działał bar szybkiej obsługi w stylu szwedzkim z gorącą ladą, garmażeria, a także cukiernia. Na piętrze z tarasem znajdowała się kawiarnia wraz z dancingiem. W 1974 r. budynek przeszedł remont przygotowany na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i m.in. zamontowano tam telewizor. W trakcie inauguracji z udziałem głośnej orkiestry na uczestników spadły dwa klosze lamp. Dziś w obiekcie znajdują się market, apteka i klub muzyczny.

Przy ul. Piotrkowskiej 24 była natomiast w czasach PRL węgierska restauracja Peszt, która oferowała dobre gulasze, ale później odeszła od madziarskiej kuchni. Nieraz jednak bywało tam całkiem ostro i trzeba było omijać ten lokal szerokim łukiem.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ