Biblioteka Ferment na Karolewie już otwarta. A w niej aż 23 tys. książek! [ZDJĘCIA]

Biblioteka Miejska w Łodzi otwiera kolejną wyremontowaną filię. Biblioteka Ferment to bardzo duża (600 mkw.) przestrzeń znajdująca się na dole wieżowca przy ulicy Wróblewskiego 67. Na czytelników czeka tutaj bogaty księgozbiór, liczący blisko 23 tysiące książek.

fot. ŁÓDŹ.PL
Księgozbiór biblioteki Ferment to blisko 23 tysiące książek
8 фотоs
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (8)

Na otwarcie przygotowano ponad tysiąc nowości wydawniczych z literatury pięknej i popularnonaukowej oraz audiobooków. 

– Otwieramy Bibliotekę Ferment po ponad półrocznym remoncie, w nowej aranżacji, z odświeżonym księgozbiorem, nowym zespołem bibliotekarzy i z nową ofertą spotkań i warsztatów. Niech to będzie ferment rozumiany jako zaczyn – zachęta dla czytelników do współtworzenia działalności biblioteki. Jestem przekonana, że biblioteka stanie się ulubionym miejscem spotkań, w którym czytelnicy będą mogli realizować rozmaite inicjatywy i realizować swoje pasje – mówi Gabriela Olszewska, kierownik biblioteki.

Dla małych i dużych

Biblioteka Ferment, to nowoczesna, otwarta i przyjazna dla czytelnika strefa. Mieści się tu czytelnia główna z wydzielonym miejscem do organizacji spotkań oraz dwie sale dla dzieci i młodzieży. Młodzież będzie mogła zasiąść na ogromnych, wygodnych pufach oraz wyrazić swoje opinie na wielkiej ścianie tablicowej. Najmłodsi mogą spędzić czas w „kąciku malucha”, w którym, oprócz książek, znajdą także miejsce do rysowania i zabawy. Specjalnie dla nich i ich opiekunów wydzielone zostało miejsce uwzględniające ich potrzeby, zdolności percepcyjne i małą motorykę. Oddzielna sala warsztatowa będzie miejscem planowanych w bibliotece wielu zajęć edukacyjnych, konwersacji i korepetycji językowych oraz warsztatów z drukarką 3D.

Rodzinne zajęcia

Biblioteka będzie miała charakter rodzinny. Planowanych jest wiele zajęć i wydarzeń dla dzieci i dorosłych, np. sobotnie warsztaty plastyczne, Klub Kodowania, czy Koło Teatralne Ferment, które będzie przygotowywać inscenizacje, adaptacje literatury, warsztaty aktorskie. Dla małych dzieci biblioteka przygotowała dopołudniowe zajęcia, takie jak globalne czytanie, zajęcia sensoryczne, gordonki. Pamiętano także o mamach, do których skierowane będą spotkania dotyczące m.in. aktywizacji zawodowej, spotkania z dietetykiem, psychologiem itp.

Spotkania z historią Karolewa

Biblioteka ma być miejscem spotkań mieszkańców, w którym zrealizują swoje pomysły i pasje. Ferment ma aktywizować lokalną społeczność, przybliżyć jej historię Karolewa poprzez spotkania z przewodnikiem i wspólne spacery po osiedlu. Wspólnie z mieszkańcami planowane jest stworzenie biblioteczki plenerowej na osiedlu. Powstaną koła zainteresowań, organizowane będą spotkania i warsztaty tematyczne zgodne z zapotrzebowaniem czytelników. We współpracy z Centrum OPUS otwarta ma zostać Strefa Aktywności Sąsiedzkiej, która stworzy ku temu przestrzeń.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ