Biblioteka Secesja na wrzesień! Przyjdź, rozmawiaj i baw się dobrze! [HARMONOGRAM]

Dzięki łódzkiemu programowi rewitalizacji miasto odzyskało perełkę architektury, jaką jest filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi – Secesja.Archihub. To jednak nie tylko zabytek do podziwiania z daleka! To wnętrza pełne spotkań, wykładów i warsztatów. Sprawdź bogaty program na wrzesień.

Biblioteka Secesja w Łodzi
Biblioteka Secesja na wrzesień! Przyjdź, rozmawiaj i baw się dobrze!

Początki zabudowy na działce przy ul. Zachodniej 76 sięgają lat 80. XIX wieku. Właściciel terenu, kupiec i przemysłowiec żydowskiego pochodzenia, Markus Kutner, wybudował tutaj skład towarów swojej fabryki wyrobów wełnianych położonej przy ul. Łąkowej 4. Na przestrzeni lat zabudowa ulegała stopniowemu powiększaniu. Decydująca dla współczesnego kształtu oficyny była przebudowa według projektu Alvila Jankaua z 1901 r., który nadał budowli secesyjny kostium.

W okresie międzywojennym, gdy właścicielem budynków była rodzina Goldstadtów, doszło do kolejnej rozbudowy prowadzonej w 1924 r. pod kierunkiem Dawida Landego. Południowa oficyna zyskała dodatkowe piętro, a frontowy budynek podwyższono o dwie kondygnacje.

Po II wojnie światowej obiekt stał się własnością gminy. Przez większość swojej powojennej historii pełnił funkcję mieszkalną. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku doszło do licznych wyburzeń związanych z poszerzaniem arterii komunikacyjnych miasta. Przy ul. Zachodniej 76 wyburzono okazałą, frontową kamienicę, a jakiś czas później doszło do zawalenia południowej oficyny. Remont konserwatorski ocalałego budynku trwał niemal 4 lata. Efekt prowadzonych prac zadowoli nawet najbardziej wybrednych koneserów zabytków.

Pierwsza taka filia w Łodzi

Secesja.Archihub wyróżnia się nie tylko malowniczą siedzibą o złożonej historii. To również pierwsza tematyczna filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi. „Secesja” wskazuje na zdobienia budynku, zaś „Archihub” oznacza miejsce poświęcone szeroko rozumianej architekturze.

– Nasza biblioteka poświęcona jest architekturze, przestrzeni i tworzącym je ideom. Czytelnicy znajdą na naszych półkach tysiące książek związanych z tymi tematami – od okazałych, bajecznie ilustrowanych albumów przez ciekawe i przydatne przewodniki po specjalistyczne i rzadkie opracowania dla profesjonalistów – mówi Maria Nowakowska (znana fanom wycieczek po Łodzi jako Maria od Detalu), kierowniczka merytoryczna Secesji.

Biblioteka Secesja.Archihub to jednak nie tylko księgozbiór. Filia jest przestrzenią przyjazną różnym aktywnościom. Na odwiedzających czeka elegancka, luksusowo wyposażona czytelnia, sala multimedialna z dostępem do internetu, kameralne pomieszczenia sprzyjające spotkaniom towarzyskim i zawodowym, a także sala warsztatowa, prelekcyjna i piękny dziedziniec z ogrodem. Odbywają się także prelekcje, warsztaty, wystawy, a we wrześniu zagości nawet kiermasz rękodzieła.

Harmonogram wydarzeń na wrzesień:

  • 6 września (piątek) o godz. 16:30 – otwarcie wystawy etykiet Cetebe i Textilimpexu
  • 6 września (piątek) o godz. 17:00 – wykład pt. „Socrealizm i socrealizmy”
  • 7 września (sobota) o godz. 12:00 – kurs architektury islamu
  • 11 września (środa) o godz. 17:30 – wykład pt. „Filmowe oblicza Starego Cmentarza”
  • 13 września (piątek) o godz. 17:30 – wykład o łódzkich zabytkach w prywatnych rękach
  • 14 września (sobota) o godz. 12:00 – wykład szlakiem kobaltowych płytek
  • 14 września (sobota) o godz. 12:00 – kiermasz rękodzieła Mydło & Powidło
  • 18 września (środa) o godz 17:30 – oprowadzanie z Marią od Detalu po Secesja.Archihub
  • 20 września (piątek) o godz. 17:30 – o najpiękniejszych książkach i witrażach
  • 21 września (sobota) o godz. 12:00 – prelekcja o ogrodnictwie w chaosie klimatycznym
  • 24 września (wtorek) o godz. 16:00 – sketch club z Patrycją Klepacz (obowiązują zapisy)
  • 25 września (środa) o godz. 17:30 – wykład pt. „Restauracje i hotele dawnej Łodzi”
  • 26 września (czwartek) o godz. 17:00 – wykład o malarstwie japońskim epoki Edo
  • 27 września (piątek) o godz. 17:00 – prelekcja o łódzkich witrażach
  • 28 września (sobota) o godz. 12:00 – kiermasz rękodzieła Mydło & Powidło
  • 28 września (sobota) o godz. 14:00 – międzypokoleniowe spotkania z architekturą

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ