Biblioteka Tuvim. Spotkanie wokół książki „Państwo, które działa” Wojciecha Woźniaka

W poniedziałek, 6 lutego, Biblioteka Tuvim (ul. Tuwima 46) zaprasza na premierę książki „Państwo, które działa” dra hab. Wojciecha Woźniaka z Instytutu Socjologii na UŁ i rozmowę o tym, jak Finlandia w krótkim czasie z pozycji półperyferyjnej przesunęła się do gospodarczego centrum.

tuvim biblioteka
Biblioteka Tuvim (ul. Tuwima 46) zaprasza na premierę książki „Państwo, które działa”
3 фото
tuvim biblioteka
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (3)

Finlandia od 2018 r. zajmuje pierwsze miejsce wśród 150 krajów w rankingu World Happiness Report, a jeszcze w 2010 r. „Newsweek” wybrał ją najlepszym krajem świata!  Sami Finowie odnoszą się jednak do tego z ambiwalencją. Z zadowoleniem, bo wspomniano o Finlandii, ale i z wątpliwościami, bo nie pasuje to do wciąż silnego autostereotypu, zgodnie z którym Finowie są melancholijni, skłonni do depresji, powściągliwi w relacjach i niezbyt otwarci na innych.

Przejście w stosunkowo krótkim czasie z pozycji kraju półperyferyjnego do kraju światowego gospodarczego centrum jest jednak faktem. W swojej książce Wojciech Woźniak wyjaśnia, dlaczego to się stało. Jaką rolę w sukcesie Finlandii odegrała historia kraju, w tym doświadczenia wyniesione z XX w.? Jak zbudowano zaufanie do państwa, a w społeczeństwie – do siebie nawzajem – oraz jak dba się o to nadal? O tym wszystkim opowie dr hab. Wojciech Woźniak, socjolog, pracownik naukowy na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ