– Moja mama zawsze mówiła, że żyję we własnym świecie. Od dziecka rysowałam i malowałam, tworząc wszystko, co podpowiadała mi wyobraźnia – wspomina. Choć ukończyła malarstwo, prawdziwym wyrazem jej pasji stała się biżuteria. – Studia pomogły mi dostrzec różnorodność sztuki, ale rzeźba i formy przestrzenne przyciągały mnie zawsze. Biżuteria łączy te elementy i pozwala na twórczą eksplorację – tłumaczy.
Pasja do form przestrzennych
Artystyczne inspiracje Maria czerpała już w dzieciństwie, obserwując swoją mamę, projektantkę sukienek. To w dużej mierze jej wpływ sprawił, że zaczęła poznawać różne techniki artystyczne – od rysunku, przez malarstwo, aż po rzeźbę i ceramikę. – Mama nauczyła mnie patrzeć na sztukę jak na możliwość tworzenia nowych form. Fascynowały mnie konstrukcje przestrzenne, a jako dziecko uwielbiałam eksperymentować z materiałami, tworząc modele i instalacje – opowiada. W rodzinie panowała atmosfera wsparcia dla artystycznych zainteresowań, co pozwoliło Marii rozwijać swój unikalny styl i szukać coraz to nowych inspiracji.
Inspiracje z podwodnego świata
Twórczość młodej artystki łączy się z jej fascynacją przyrodą, szczególnie oceanami. – Świat podwodny to dla mnie nieograniczona inspiracja. Podwodne życie, kształty i kolory przenoszę do swoich projektów – wyjaśnia. Jej nowa kolekcja, inspirowana przede wszystkim tuńczykami i czerpiąca z odcieni morza, to zestaw małych form rzeźbiarskich i biżuterii. Na proces twórczy duży wpływ miał również japoński drzeworyt „Wielka fala w Kanagawie”. Maria nie ogranicza się jednak do jednej techniki. Każdy projekt to dla niej artystyczne wyzwanie i okazja do eksperymentu, jak w przypadku ceramicznych form ryb z metalowymi płetwami.