Budżet Obywatelski Łódź 2022. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? [ZASADY]

Ponad 26 mln zł na pomysły łodzian przeznaczonych jest w tegorocznej, X edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Najpierw wpaść na pomysł, w jaki sposób zmienić swoje osiedle. Potem przelać go na papier lub elektroniczny wniosek i wysłać do urzędu.

fot. ŁÓDŹ.PL
Już za tydzień startuje Budżet Obywatelski w Łodzi
5 фотоs
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Składanie wniosków w Łódzkim Budżecie Obywatelskim nie jest skomplikowane. Mogą potwierdzić to wszyscy ci, którzy co roku decydują się na złożenie projektu do ŁBO. W ubiegłym roku wpłynęło aż 1097 wniosków. Pomysły mieszkańców są bardzo różnorodne – był i most dla wiewiórek (żeby bezpiecznie przechodziły ponad ulicą), i zielony tunel z drzew oraz krzewów, nietypowe place zabaw, strefy do rekreacji, czy słynny i chętnie oglądany jednorożec. W Budżecie Obywatelskim nie ma złych projektów, każdy jest dobry, trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących w regulaminie.

– Projekty muszą być realizowane na terenach miejskich, a także ogólnodostępne, czyli  takie, by każdy łodzianin mógł z nich skorzystać – informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Zasady w Budżecie Obywatelskim

Budżet podzielony jest na dwie części – na projekty ogólnomiejskie oraz na projekty osiedlowe. Wartość tych pierwszych, czyli projektów ponadosiedlowych, nie może przekraczać kwoty 2 mln zł. Jeśli chodzi o osiedla, każde z nich ma w ŁBO przydzieloną własną pulę środków, która ogranicza koszt realizowanych  projektów. Podział środków na poszczególne osiedla można znaleźć na stronie <link http://www.lodz.pl/bo>www.lodz.pl/bo</link>

Każdy mieszkaniec Łodzi może złożyć dowolną liczbę wniosków do realizacji z budżetu obywatelskiego. Wymagania są niewielkie. W przypadku projektów osiedlowych wystarczy jeden podpis mieszkańca, który popiera pomysł, a jeśli chodzi o projekty ponadosiedlowe, potrzeba takich podpisów 20. 

Wnioski będzie można składać już od 20 kwietnia. Termin naboru wniosków w formie papierowej upływa 9 maja, wnioski w formie elektronicznej będą przyjmowane do 23 maja. 

Formularze do druku są już dostępne na stronie Budżetu Obywatelskiego, formularz elektroniczny uruchomi się 20 kwietnia.

Wnioski w formie papierowej będzie można składać osobiście w Urzędzie Miasta (ul. Zachodnia 47, al. Politechniki 32, ul. Krzemieniecka 2 B, al. Piłsudskiego 100, ul. Piotrkowska 110) lub przysłać pocztą (będzie decydować data stempla pocztowego). 

Spotkania z mieszkańcami

Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat ŁBO lub potrzebują wsparcia przy składaniu projektów, będą mogli wziąć udział  w 10 spotkaniach zaplanowanych z pracownikami Biura Aktywności Miejskiej. Urzędnicy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiedzą na pytania nurtujące potencjalnych wnioskodawców, poradzą, jak wypełnić formularz zgłoszenia projektu do ŁBO.

Spotkania odbędą się w terminach:

  • 21 kwietnia (Karolew, Biblioteka ul. Wróblewskiego 67),
  • 26 kwietnia (Janów, Biblioteka ul. Ketlinga 21),
  • 28 kwietnia (Chojny, Biblioteka ul. Natalii 4),
  • 5 maja (Żubardź, Biblioteka, ul. Powstańców Wlkp. 3),
  • 10 maja (Dąbrowa, Park na Młynku),
  • 12 maja (Arturówek, Łagiewniki),
  • 14 maja (Fabryka Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10),
  • 17 maja (Park na Zdrowiu),
  • 19 maja (Stary Widzew, Park Baden-Powella),
  • 21 maja (Fabryka Aktywności Miejskiej).

Liczby w Budżecie Obywatelskim

Na X edycję przeznaczone jest 26,2 mln zł. Z tego 5,5 mln to kwota na projekty ponadosiedlowe, a 20,7 mln zł to kwota na projekty osiedlowe. W Łodzi jest 36 osiedli, a składając wniosek, trzeba wskazać, na którym z nich ma być on realizowany. Informację o podziale na osiedla można znaleźć na stronie <link https://bip.uml.lodz.pl/samorzad/rady-osiedli/>bip.uml.lodz.pl/samorzad/rady-osiedli/</link>.

Złożone przez mieszkańców projekty zostaną poddane analizom. Zbadają je poszczególne jednostki urzędu miasta, rady osiedli, a także radny Rady Miejskiej. To także etap, w którym każdy łodzianin może zgłosić swoje wątpliwości co do realizacji konkretnej inwestycji. Czas weryfikacji potrwa aż do września. Pod głosowanie, które w tym roku odbędzie się w terminie 7–31 października, trafią tylko projekty zaaprobowane przez Komitet Koordynacyjny ds. ŁBO.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ