Opiniowanie projektu budżetu miasta, jak również uchwał i innych zarządzeń organów gminy czy głos doradczy w sprawach dotyczących danego terenu to główne, ale nie jedyne możliwości wpływania na realizację potrzeb wspólnoty i poprawę komfortu życia. Pozostają jeszcze własne, kreatywne działania rad osiedli, które mogą zgłaszać niezbędne inwestycje, realizować inicjatywy kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe oraz organizować wydarzenia integrujące lokalną społeczność.
Jak zostać członkiem rady osiedla?
W Łodzi działa 36 jednostek pomocniczych miasta, czyli osiedli, a ich rady wybierane są w trakcie demokratycznych wyborów. Kandydatem może być osoba, która posiada bierne prawo wyborcze, czyli ukończyła 18 lat, jest polskim obywatelem, stale zamieszkuje na obszarze działania rady i nie jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione umyślnie.
Każdy, kto spełnia powyższe wymogi formalne, posiada społecznikowską pasję, czuje chęć działania i bliskie są mu idee społeczeństwa obywatelskiego, może wystartować, by móc współdecydować o warunkach życia w swojej okolicy oraz mobilizować mieszkańców osiedli do działania na rzecz wielu wspólnych spraw i rozwiązywania bieżących problemów.
Co trzeba zrobić?
Aby zarejestrować kandydatów w wyborach do rad osiedli, należy dostarczyć następujące dokumenty:
- listę kandydatów,
- oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie,
- listę poparcia podpisaną przez co najmniej 50 osób stale zamieszkujących dane osiedle, które nie kandydują do rady osiedla,
- oświadczenie organizacji popierającej kandydatów, jeśli dane osoby startują z poparciem organizacji.
Powyższe dokumenty należy dostarczyć najpóźniej do 2 października do Biura Aktywności Miejskiej UMŁ (ul. Tuwima 10, pok. 201, 202, 205) w godzinach pracy urzędu. Zgłoszenia i zarejestrowania listy może dokonać jedna z trzech pierwszych osób, które podpisały listę poparcia kandydatów startujących w wyborach do rad osiedli.
Ponadto wraz z listą kandydatów przysługuje prawo do zgłoszenia osób do obwodowych komisji wyborczych oraz mężów zaufania.
Co dalej?
27 października sami łodzianie zdecydują w wyborach, kto będzie ich reprezentował na najniższym szczeblu lokalnego samorządu. Warto się włączyć w ten proces zarządzania miastem, ponieważ rady osiedli m.in. opiniują projekty Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, co przekłada się na konkretne inwestycje i rozwój osiedli.
Kandydowanie w tych wyborach to szansa na rozwój osobisty, poznawanie wielu zagadnień i realizowanie nowych pomysłów, a także wzrost aktywności oraz wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia w podejmowaniu wspólnych spraw.
27 października zdecydujemy zatem o naszej przyszłości i planach na kolejne lata. Łódź czeka na aktywnych i kreatywnych mieszkańców.