Wśród tegorocznych laureatów programu „NaprawiaMy z Veolią” znalazły się kawiarenki m.in. z Warszawy, Łodzi, Poznania oraz mniejszych ośrodków. Dzięki tej inicjatywie już wkrótce ich mieszkańcy będą mogli skorzystać z pomocy przy naprawie odzieży, rowerów, komputerów, mebli i innych przedmiotów.
Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wynagrodzenia dla instruktorów prowadzących zajęcia, ekspertów udzielających porad specjalistycznych oraz na zakup narzędzi, maszyn krawieckich, stołu warsztatowo-narzędziowego czy chemii rowerowej. Wszystko to po to, by zapewnić możliwość pracy w obiegu zamkniętym i minimalizację odpadów szkodliwych dla środowiska.
Kawiarenki naprawcze w Łodzi
Wśród nagrodzonych grantem instytucje i projekty:
- Kombinatornia (MSK Radogoszcz),
- Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata”,
- CPRIO OPUS
Czym są kawiarenki naprawcze i jak działają?
Są to inicjatywy polegające na wspólnym naprawianiu rzeczy, które inaczej trafiłyby na śmietnik. Wystarczy się zgłosić np. z chyboczącym się krzesłem, skrzypiącym rowerem lub dziurawym ubraniem oraz odrobiną pozytywnej energii. Na miejscu, przy wsparciu specjalistów uczestnicy nauczą się jak samodzielnie dokonać potrzebnej naprawy i dać przedmiotowi szansę na drugie życie.
– Kawiarenki naprawcze to nie tylko miejsca, w których naprawiamy rzeczy. Są to też, a może przede wszystkim, miejsca lokalnych spotkań ciekawych, zaangażowanych społecznie i ekologicznie ludzi. Dodatkowo, inicjowane przez lokalnych aktywistów, stowarzyszenia, fundacje czy nieformalne grupy – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak. – Kawiarenki naprawcze integrują lokalne środowiska, społeczności sąsiedzkie oraz wzmacniają kompetencje społeczne.