Chłopaki na medal. A nawet na cztery! Chłopięcy chór z Łodzi podbił Hiszpanię

Do tej pory zdobywali dyplomy i nagrody na konkursach w Polsce. Pierwszy raz wyruszyli na festiwal za granicę, do Hiszpanii. I wrócili do Łodzi ze złotem i trzema srebrami! Grupa z Łodzi „Chcemy śpiewać – chłopięcy chór kameralny” ma powody do dumy, a razem z nimi Kasia Sawiak – dyrygentka i założycielka chóru.

fot. archiwum chóru
4 фото
fot. archiwum chóru
fot. archiwum chóru
fot. archiwum chóru
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

Udział w X Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania” 2021 i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Pau Casalsa był dla łódzkiego chóru pod wieloma względami wyjątkowy. 

Wyjazd planowany był już ponad pół roku. Dyrygentka, Katarzyna Sawiak, wspomina:

— Chciałam, żeby to było takie zwieńczenie naszej 5-letniej działalności. Chór powstał we wrześniu, więc ten wrześniowy wyjazd do Hiszpanii miał być swego rodzaju nagrodą za wieloletnią pracę chłopców. Przygotowania były od dawna, ale wszystko niemal do końca stało pod znakiem zapytania, choćby z powodu pandemii covid. Jak się okazało, wzmożona liczba zachorowań w Hiszpanii w czasie wakacji spowodowała wycofanie się aż 11 chórów z innych krajów.

W konkursie wzięły udział chóry amatorskie: mieszane, żeńskie i męskie, a rywalizują ze sobą w różnych kategoriach wiekowych: chóry dziecięce, szkolne, młodzieżowe, dorosłe i seniorów.

Chór „Chcemy śpiewać” wystartował w kategorii chóry szkolne. Z Łodzi pojechało 19 chórzystów ze SP 41 i absolwenci III LO.

Niełatwy występ

— Konkurs odbywał się zaraz następnego dnia po przylocie, a ponieważ przylecieliśmy dosyć późno, to pierwszy dzień był dla nas ciężki. Od rana mieliśmy próbę akustyczną w kościele, potem jeszcze własną próbę, po południu ceremonia otwarcia i konkurs. Zaczęliśmy odpoczywać dopiero następnego dnia — opowiada Katarzyna Sawiak.

Chór przygotował 9 utworów w kategoriach: muzyka sakralna, muzyka katalońska, folk, muzyka pop. Jury najlepiej oceniło wykonanie w kategorii pop, w której chór „Chcemy Śpiewać” zdobył Złoty Dyplom. Pozostałe utwory nie odbiegały znacząco poziomem wykonania, bo łódzki chór otrzymał Srebrne Dyplomy.

— Wyjazd do Hiszpanii był dla chóru okazją do poprawienia wizerunku scenicznego, co jest bardzo ważne podczas takich występów. Mamy uszyte nowe marynarki, a pomógł nam w tym sponsor – Przychodnia SPORTO — przyznaje dyrygentka. 

W poprzednich edycjach festiwalu wzięły udział 152 chóry z 23 państw: Polski, Islandii, Francji, Łotwy, Niemiec, Włoch, Słowacji, Cypru, Belgii, Rosji, Litwy, Słowenii, Estonii, Finlandii, Węgier, Czech, Wysp Owczych, Filipin, Ukrainy, Indonezji i Hiszpanii. 

Jak powstał chór?

Chcemy śpiewać - Chłopięcy Chór Kameralny" ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Łodzi, to jeden z niewielu takich chórów w Polsce. Chłopięce chóry najczęściej działają przy szkołach muzycznych. W zwykłych podstawówkach chóry powstają przy znacznym udziale dziewcząt, z nieliczną reprezentacją chłopców. Chór przy SP nr 41 w Łodzi powstał, kiedy dyrygentka Katarzyna Sawiak, przygotowywała dzieci ze szkoły do udziału w konkursie piosenki patriotycznej. Kiedy zbierała chętnych, pytaniem podstawowym chłopców było, „czy będą musieli śpiewać z dziewczynami?". W ten sposób powstał chłopięcy chór, który odnosił już sukcesy na niejednym konkursie.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ