Cicerone na łódzkim szlaku. Historia pioniera turystyki w Łodzi

27 lipca 1912 r. w Gorzyczanach k. Sandomierza urodził się Stanisław Łukawski – nestor łódzkich przewodników, popularyzator wiedzy o historii i zabytkach naszego miasta, aktywny działacz PTTK, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

fot. ŁÓDŹ.PL
27 lipca 1912 r. w Gorzyczanach k. Sandomierza urodził się Stanisław Łukawski
4 фото
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

W czasie II wojny światowej działał w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych. Całe swoje długie życie poświęcił przewodnictwu, można go uznać za pioniera turystyki w Łodzi, która przecież nie była przez lata kojarzona z atrakcjami turystycznymi. Wspólnie z Ryszardem Bonisławskim współtworzył m.in. Filmową Encyklopedię Łodzi w TVP. 

Człowiek z zasługami

W 1995 r. pan Stanisław był inicjatorem corocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza, w 1998 r. był współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, a później także Fundacji na Rzecz Ratowania Kaplicy Scheiblera. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP. Zmarł w Łodzi 28 czerwca 2003 r. w wieku 91 lat i został pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Zostawił po sobie także ważną publikację książkową – „Łódzka secesja”, w której zebrał przykłady tego stylu w łódzkiej architekturze. Miasto uhonorowało Stanisława Łukawskiego, nadając jego imię jednej z ulic na Nowym Złotnie.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ