Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku pod Łodzią? Wielkie odkrycie badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego

Cmentarzysko w Lutomiersku pod Łodzią było miejscem pochówku skandynawskich wojowników w czasach wczesnego średniowiecza – tak wynika z genetycznych analiz znalezionych tam szczątków. Takiego odkrycia dokonali genetycy i antropolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego.

Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku
Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku pod Łodzią? Wielkie odkrycie badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego / fot. Adobe Stock, Gmina Lutomiersk FB
4 фото
Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku
Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku
Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

Wyjątkowe odkrycie antropologów i genetyków z Katedry Antropologii i Biobanku z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ma szansę zostać bazą do następnych badań dających odpowiedź, jak wikingowie znaleźli się w centralnej Polsce.

Lutomiersk zawsze budził nasze zainteresowanie, a okazją do sięgnięcia do tych pochówków była powtórna analiza materiałów archeologicznych z tego stanowiska, dokonana przez prof. Ryszarda Grygiela, przedstawiona w jego znakomitym opracowaniu na temat wczesnośredniowiecznych ośrodków państwa wczesnopiastowskiego w tej części Polski – powiedział PAP prof. Wiesław Lorkiewicz z Katedry Antropologii WBiOŚ, która do tej pory zajmowała się przede wszystkim badaniami szkieletów reprezentujących dawne populacje ludzkie z terenu Kujaw.

Jak dodała dr Paulina Borówka z tej samej katedry, fal osadnictwa grup ludności skandynawskiej w Polsce w okresie określanym jako epoka wikingów było wiele, ale to pierwsze odkryte ślady w tej części kraju.

Najważniejsza zagadka dotyczy tego, jak ci osadnicy tutaj dotarli, i moim zadaniem jest ją rozwiązać - nie na podstawie pośrednich danych archeologicznych, lecz genetycznych. Zajęłam się tym w ramach pracy doktorskiej, łącząc dostępne obecnie informacje na temat cmentarzyska lutomierskiego i wyniki naszych badań – tłumaczyła.

Cmentarzysko wikingów w Lutomiersku pod Łodzią

Dla badaczy historii wczesnego średniowiecza Lutomiersk to jedno z najważniejszych stanowisk na archeologicznej mapie centralnej Polski. Znajduje się tu cmentarzysko z pierwszej połowy XI w., na którym już w latach czterdziestych XX w. odkryto pochówki różniące się formą grobu i wyposażeniem od innych, charakterystycznych dla tego regionu kraju. Cmentarzysko w Lutomiersku jest głównie, jak to się określa w archeologii, cmentarzyskiem szkieletowym, na którym chowano zwłoki zmarłych nieskremowane. Odkryto je przypadkiem pod koniec II Wojny Światowej.

Po wojnie badania na tym terenie rozpoczęli łódzcy archeolodzy pod kierunkiem prof. Konrada Jażdżewskiego. Wówczas okazało się, że groby są bogato wyposażone w różnego rodzaju importy, najpewniej pochodzenia skandynawsko-ruskiego. Było to pierwsze tego typu stanowisko archeologiczne w tej części Polski, które interpretowano jako bezpośredni dowód bytności Skandynawów, a konkretnie Waregów, czyli Skandynawów, którzy osiedlili się na terenach późniejszej Rusi Kijowskiej w państwie pierwszych Piastów.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ