Główną rolą kieszonkowego jest nauka zarządzania własnymi pieniędzmi. Dzięki temu dzieci mogą w bezpiecznych warunkach nauczyć się, jaki mają budżet, na co mogą go przeznaczyć i ewentualnie jak długo muszą oszczędzać, żeby kupić wymarzony przedmiot. Z tej perspektywy jak najbardziej warto przeznaczyć część domowych finansów na ten cel.
Kiedy?
Jedną z najczęstszych wątpliwości jest to, kiedy zacząć dawać kieszonkowe. Wszystko zależy od naszych możliwości i potrzeb dziecka. Drobne sumy można wypłacać już przedszkolakom. Musimy jednak pamiętać, że dzieci w tym wieku nie będą potrafiły podejmować racjonalnych decyzji. Za to zaczną rozumieć, że słodycze i zabawki nie spadają z nieba.
Ile?
Tutaj możliwości jest nieskończenie wiele. Niektórzy rodzice podejmują decyzję o wysokości kieszonkowego na podstawie rozmów ze znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Inni jako zasadę przyjmują kieszonkowe w wysokości dniówki jednego z nich (czasem ta kwota jest dzielona na więcej dzieci). Jeszcze inni wypłacają co tydzień tyle złotych, ile dziecko ma lat. Wysokość może być też uzależniona od dwóch kolejnych czynników: częstotliwości dawania oraz tego, na co ma być przeznaczane kieszonkowe.