Co daje 5G? Kluczowe korzyści dla użytkownika
Łączność 5G stworzono po to, żeby korzystać z internetu jeszcze szybciej i jeszcze sprawniej. Badania nad technologią wymusiło rosnące zapotrzebowanie na szybkie przesyłanie i odbieranie danych. To konsekwencja tego, że robimy coraz lepsze zdjęcia i kręcimy filmy w coraz wyższej rozdzielczości, przez co pliki mają większe rozmiary niż kilka lat temu. Poza tym wzrosła liczba urządzeń łączących się z siecią. Głównie za sprawą rozwijania idei inteligentnego domu, w którym można zdalnie sterować na przykład oświetleniem, pralką, lodówką, ekspresem do kawy czy systemem alarmowym. 5G odpowiada na wszystkie te wyzwania i wpisuje się w najnowsze trendy.
Dzięki łączności 5G:
- Szybciej ściąga się duże pliki. 5G oferuje maksymalną prędkość pobierania na poziomie 20 Gb/s, a wysyłania 10 Gb/s
- Można bez zakłóceń połączyć wiele urządzeń na raz. Ma to duże znaczenie w miejscach publicznych na masowych imprezach, koncertach, gdzie dzięki łączności 5G wszystkie sprzęty będą działać bez zakłóceń.
- Występują mniejsze opóźnienia. Kolejny atut 5G przypadnie do gustu graczom albo uczestnikom konferencji wideo. Dzięki nowej technologii wszystkie informacje dotrą od razu.
- Lepsza jest jakość połączeń. Cechą połączeń 5G jest tak zwany beamforming. To technologia, która sprawia, że sygnał przekazywany jest najkrótszą drogą do odpowiedniego urządzenia i dociera bez zakłóceń.
Podsumowując, 5G to szybsze, bardziej stabilne połączenia, dzięki którym z internetem może się łączyć wiele sprzętów na raz, żeby ułatwiać nam życie.
5G w telefonie – czy na pewno go potrzebujesz?
Opisane korzyści z pewnością działają na wyobraźnię. Jednak czy każdy może z nich skorzystać? To zależy od tego, czy znajdujesz się w zasięgu sieci. Technologia 5G w pierwszej kolejności została wprowadzona w dużych miastach i stopniowo jest rozwijana, żeby docelowo objąć zasięgiem całą Polskę. Jednak zanim kupisz telefon z 5G i będziesz oczekiwać wyraźnej poprawy w porównaniu do telefonu z 4G, najpierw sprawdź, czy jesteś w zasięgu sieci. Operatorzy i inne podmioty mają na swoich stronach mapy, które pokazują, gdzie dokładnie dociera sygnał.
Ile kosztuje smartfon z 5G?
Opisywany standard łączności to udogodnienie, które zapewnia wielu producentów. Przeglądając smartfony 5G na: https://mediamarkt.pl/pl/category/smartfony-5g-60175.html łatwo się przekonać, jak długa jest lista urządzeń wyposażonych w taką technologię. 5G można znaleźć we flagowych modelach Apple’a, Samsunga czy Xiaomi, ale również w telefonach ze średniej półki, a nawet tych bardzo tanich. To tylko jeden z wielu elementów wpływających na wycenę smartfona. Równie ważne są przecież takie elementy jak aparaty fotograficzne, rozdzielczość ekranu, procesor, pamięć wewnętrzna, jakość obudowy, wodoodporność i wiele innych.
Smartfon z 5G – kupować czy poczekać?
W obecnej chwili każdy telefon korzysta z łączności 4G. Wydaje się kwestią czasu, kiedy 5G w analogiczny sposób stanie się powszechnym standardem. Póki co jest wybór. Jeśli kupujesz telefon z myślą o przyszłości, 5G na pewno ci się przyda. Natomiast nie skorzystasz z niego w pełni, jeśli lokalizacja, w której mieszkasz, jest poza zasięgiem tej technologii. Może zatem dojść do sytuacji, gdy zapłacisz za coś, z czego nie skorzystasz. Inny potencjalny minus 5G to nieco większe zużycie energii niż w przypadku korzystania z 4G. Z tym problemem jednak producenci radzą sobie, oferując coraz bardziej wydajne ładowarki. Podsumowując, 5G to technologia przyszłości, z której warto korzystać, jeśli tylko ma się taką możliwość!