Dobry klimat dla biznesu w Łodzi. Nowi inwestorzy i więcej zajętych biur

Pomimo wielu wyzwań, które przed rynkiem biurowym postawiła pandemia, mijający rok okazał się dla Łodzi korzystny.

fot. ŁÓDŹ.PL
W Łodzi panuje klimat dobry dla biznesu

Łódź wabi inwestorów

Dobry klimat inwestycyjny, pozytywne recenzje od podmiotów obecnych na łódzkim rynku oraz zaufanie deweloperów do miasta sprawiły, że pandemia nie zastopowała zaplanowanych inwestycji. Od początku 2021 r. w mieście pojawiło się 12 nowych inwestorów, a dwójka kolejnych ujawni się jeszcze w tym miesiącu.

– Te nowe w Łodzi podmioty zawarły umowy najmu powierzchni biurowych w mieście na łącznie 16700 mkw. – informuje Adam Brzostowski, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ. – Nowi inwestorzy wygenerowali już 1300 miejsc pracy, na koniec października zatrudnionych było 800 z nich. Równolegle firmy z branż outsourcingu (BPO) i realizacji procesów biznesowych (SSC) zapowiadają zwiększenie zatrudnienia. Według wstępnych prognoz w 2022 r. stworzyć mogą 2600 dodatkowych miejsc pracy.

Biura nie świecą pustkami

W minionych miesiącach zmniejszył się natomiast odsetek pustostanów w obiektach biurowych, ważny wskaźnik kondycji rynku. W III kwartale br. wskaźnik niewynajętych powierzchni biurowych spadł o 1,5% w porównaniu do II kwartału i wynosił 16,8%. Jeśli wziąć pod uwagę kolejne podpisane umowy najmu, prognozujemy, że rok zakończymy na poziomie nie wyższym niż 15,6% – zauważa Brzostowski. – Optymizmem napawa też fakt, że firmy już obecne na łódzkim rynku biurowym chętnie renegocjują umowy najmu. Do tej pory dotyczyło to ponad 8000 mkw.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ