Domy publiczne i handel kobietami. Proces małżeństwa Berszkowiczów [ZBRODNIE SPRZED LAT]

W latach 20. XX w. ul. Lipowa cieszyła się w Łodzi dość dwuznaczną renomą, bowiem uliczne damy upodobały ją sobie jako miejsce schadzek. Zaroiło się tam od licznych przybytków Amora ulokowanych zwykle w suterenach lub na poddaszach nieco odrapanych już kamienic.

Sąd
Po Łodzi bardzo długo krążyły opowieści o zniknięciach i porwaniach ładnych dziewcząt, fot. ENVATO ELEMENTS

Spore wzięcie miało tam m.in. niezbyt wykwintne mieszkanie Berszkowiczów, którzy użyczali swej alkowy panienkom i w ten sposób nieźle zarabiali. Miłosne interesy nie mogły ujść uwadze brygady policji obyczajowej, która co jakiś czas urządzała naloty na lupanary przy ul. Lipowej. 

Podczas jednej z wieczornych akcji nakryli u Berszkowiczów wesołą kompanię złożoną aż z 11 kobiet i grupy klientów. Zabrano całe towarzystwo na komisariat i spisano protokół. Małżeństwo, widząc coraz większe trudności w prowadzeniu zakazanych interesów, przeniosło się do bloków ZUP przy ul. Sanockiej, ale i tam namierzała je obyczajówka.

Sprawa była poważniejsza niż prowadzenie domu publicznego, bowiem w trakcie śledztwa okazało się, że para jest powiązana z procederem handlu kobietami i wysyłaniu ich do pracy w lupanarach Argentyny i Brazylii. Odbył się proces, który potwierdził te zarzuty, choć pokrzywdzone, zastraszane kobiety bały się zeznawać, ale wpadł akurat kurier, który miał konwojować do Buenos Aires kolejny transport z Łodzi. Berszkowiczów skazano na cztery lata więzienia, a w mieście bardzo długo krążyły opowieści o zniknięciach, porwaniach czy ucieczkach ładnych dziewcząt, które odnajdywano potem gdzieś w Ameryce Południowej. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ