Ewa Kuryluk laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Komu przekazała nagrodę?

W sobotę (18 grudnia) podczas XV Festiwalu Puls Literatury ogłoszono laureatkę prestiżowej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Nagrodę otrzymała Ewa Kuryluk - pisarka, eseistka, malarka i autorka instalacji przestrzennych.

fot. mat. pras.
Ogłoszono laureatkę prestiżowej nagrody literackiej im. Juliana Tuwima
8 фотоs
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (8)

Nagroda przyznawana jest przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, a jej fundatorem zostało Miasto Łódź. Wśród nominowanych w tym roku znaleźli się Inga Iwasiów, Ewa Kuryluk i Paweł Sołtys.

Symboliczna statuetka autorstwa Zofii Lisiewicz oraz 50 tys. złotych trafiły do laureatki, która zdecydowała się całość nagrody przeznaczyć na rzecz fundacji Ocalenie, pomagającej uchodźcom, ofiarom wojny w Iraku i Afganistanie.

Ewa Kuryluk to autorka m. in. „Wiedeńskiej apokalipsy. Esejów o sztuce i literaturze wiedeńskiej około 1900”, „Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsley’a, „Podróży do granic sztuki. Esejów z lat 1975-1979 i esejów z lat późniejszych na ten sam temat”, esejów „Art mon amour. Szkice o sztuce”, powieści „Century 21”,„Grand Hotel Oriental” oraz trylogii autobiograficznej „Goldi. Apoteoza zwierzaczkowatości”, „Frascati) i „Feluni. Apoteoza enigmy”. Twórczość Ewy Kuryluk została przetłumaczona na kilka języków. Autorka mieszka w Paryżu.

Gala odbyła się w Monopolis, które było partnerem strategicznym festiwalu. W imieniu autorki, mieszkającej w Paryżu, nagrodę odebrał przedstawiciel Wydawnictwa Literackiego.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ