Fabryka przy Sienkiewicza do remontu. Jak się zmieni? [ZDJĘCIA]

Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61A, do której wchodzi się z pasażu Schillera, nie przypomina większości łódzkich fabryk – jej elewacja nie jest ceglana, ale otynkowana. Zmieni się to jednak dzięki kompleksowej przebudowie. Wykonawca ma przywrócić jej oryginalny kształt, a wnętrza zamienić w lokale użytkowe i biura. Na parterze zostanie wybita nowa brama, przez którą poprowadzi pasaż w stronę ulic Nawrot i Piotrkowskiej.

budynek przeznaczony do remontu
Jak zmieni się fabryka przy Sienkiewicza 61? fot. LODZ.PL
14 фотоs
budynek przeznaczony do remontu
budynek przeznaczony do remontu
budynek przeznaczony do remontu
budynek przeznaczony do remontu
budynek przeznaczony do remontu
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (14)

- W zabytkowych wnętrzach fabryki trwają prace rozbiórkowe i porządkowe. Wykonawca przygotowuje teren do zaawansowanych prac budowalnych. To jedna z trudniejszych inwestycji, ale jej efekt będzie spektakularny. Ratujemy przed ruiną kolejny ważny zabytek w centrum miasta – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu  Inwestycji Miejskich

Jaka będzie nowa fabryka?

W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zachowana będzie ich zabytkowa wartość, zarówno na elewacji, jak i wnętrz. Po remoncie biura Urzędu Miasta znajdą się na 1, 2, 3 i 4 piętrze. Na 4 i 5 piętrze znajdzie się miejsce na 5 lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanego budynku powstaną zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5 kondygnacji i tarasem widokowym. Na parterze wydzielona zostanie przestrzeń dla zabawy dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 łączy się z mini ogródkiem o tej samej funkcji. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem budynku Sienkiewicza 63. Ponadto po wyburzeniu fragmentu parteru budynków przeprowadzona będzie nowa uliczka łącząca ulicę Nawrot z Tuwima.

Budynki przy ul. Sienkiewicza 61 a  powstały w pierwszej dekadzie XX w. i stanowiły zakłady wyrobów dzianych należące do Maurycego Hirszmana. Funkcję te pełniły do lat sześćdziesiątych XX w. Budynki, co wynika z archiwalnej dokumentacji, jak i analizy struktury budowlanej, powstawały etapami. W wyniku kolejnych remontów ich wnętrza zostały przekształcone wtórnie, z zachowaniem historycznych elementów konstrukcji i detalu. Być może były funkcjonalnie związane z przyległym budynkiem pofabrycznym przy ul. Sienkiewicza 63, na co wskazują drzwi przelotowego szybu windowego i zamurowane wnęki drzwiowe w ścianie granicznej tych obiektów.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ