Famuły przy Ogrodowej w Łodzi sprzedane! Po rozpoczęciu inwestycji przy Ogrodowej 24, miasto przystąpiło do kolejnego kroku w celu uratowania pozostałych zabytkowych domów robotniczych zakładów Poznańskiego. Chodziło o zachęcenie inwestorów do przejęcia nieruchomości i stworzenia tam atrakcyjnej lokalizacji, przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru tego miejsca.
- ZOBACZ TAKŻE: Famuły przy Ogrodowej 24 w Łodzi. Rozpoczęły się prace wewnątrz budynków
Na nieograniczonym przetargu, za kwotę 38 986 000 zł brutto, wylicytowane zostały nieruchomości położone przy Ogrodowej 26, 26A i 28, a także Gdańskiej 3A i 3B oraz Mielczarskiego - bez numeru. Ich łączna powierzchnia to 18 763 m2. Nowym nabywcą, a także inwestorem, jest działająca od 1991 roku i uznana na rynku Grupa Arche, na co dzień zajmująca się ratowaniem i rewitalizacją zabytków, przywracaniem do życia starych fabryk, zamków czy pałaców. W Łodzi Arche S.A odpowiedzialna była m.in. za budowę Tobaco Park - rewitalizując 7 budynków dawnej fabryki wełny i fabryki papierosów.
Famuły przy Ogrodowej w Łodzi. Remont w ciągu 5 lat
Famuły przy Ogrodowej stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Łodzi. Nieruchomości znajdują się w rejestrze zabytków, dlatego nowy właściciel będzie zobowiązany do wpisania swojego pomysłu na inwestycję w historię Łodzi przemysłowej, a także ścisłą współpracę z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W akcie notarialnym sprzedaży spółka będzie zobowiązana do przeprowadzenia – w terminie 5 lat od zawarcia umowy sprzedaży – generalnego remontu i konserwacji famuł przy Ogrodowej 26 i 28 na podstawie projektu zaakceptowanego przez konserwatora.
Famuły przy Ogrodowej w Łodzi. Kiedy powstały?
Famuły, należące do danego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego, powstały w latach 1879-1896. Były jednym z nielicznych w tej części Europy zespołów domów dla pracowników fabryki, a także jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi.