Festiwal Kamera Akcja 2024. Nagroda specjalna, hity online i powrót Francisa Forda Coppoli

W programie 15. edycji Festiwalu Kamera Akcja znajdziemy nie tylko najnowsze canneńskie hity, ale także pierwsze w historii festiwalu nagrody specjalne. Impreza odbędzie się w dniach 24–27 października 2024.

Kadr z filmu "Zimowy sen"
Kadr z filmu "Zimowy sen"
4 фото
Kadr z filmu "Zimowy sen"
Kadr z filmu "Megalopolis"
Kadr z filmu "Simona"
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

W kategorii „Krytyka filmowa” statuetkę otrzyma Mariola Wiktor. W festiwalowym line-upie długie dyskusje wywoła najnowszy film Francisa Forda Coppoli „Megalopolis”, a wyjątkową zapowiedzią 15. Kamery Akcji będzie edycja online, w ramach której widzowie zobaczą 16 kultowych produkcji, w tym „Marzycieli” Bernarda Bertolucciego. 

W tym roku pękający w szwach program stacjonarnej edycji FKA poprzedza dziesięciodniowy, wypełniony atrakcjami program online. Powrót do kultowych tytułów czy mistrzowskich klasyków, a także pierwsze filmy współczesnych autorów kina, o których mówi się w świecie filmu – oto selekcja online precyzyjnie dopasowana do 15-lecia Festiwalu Kamera Akcja. Już od 14 do 23 października widzowie będą mogli zobaczyć 16 pełnometrażowych i 13 krótkometrażowych, specjalnie wyselekcjonowanych filmów. To zapowiedź pokazów stacjonarnych, które zawitają na ekrany Monopolis, Szkoły Filmowej oraz Muzeum Kinematografii 24–27 października.

Repertuar festiwalu Kamera Akcja

W programie części online czeka m.in. „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz, opowieść o bezkompromisowej Simonie Kossak w obiektywie jej partnera Lecha Wilczka. Ten dokument to must-see przed obejrzeniem filmu zamknięcia 15. FKA „Simony Kossak” w reżyserii Adriana Panka z Sandrą Drzymalską i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. 

Na Festiwal Kamera Akcja powraca także Nuri Bilge Ceylan, którego „Wśród wyschniętych traw” poruszyło wrażliwość widzów poprzedniej edycji wydarzenia. Tym razem dyrektorzy przypomną prezentowany na piątym FKA „Zimowy sen” (2014) – turecki kandydat do Oscara w 2015 r. oraz dzieło nagrodzone Złotą Palmą w Cannes, w którym oszałamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim opartym na pełnych napięcia mistrzowskich dialogach. 

Widzów nie może ominąć także film gościa 11. edycji FKA – Marka Cousinsa. Jego „Nazywam się Alfred Hitchcock” będzie wprowadzeniem do „Psychozy”, która w wersji reżyserskiej zawita na festiwalowe ekrany w Łodzi. Na szczególną uwagę zasługuje też obsypane nagrodami „Miasto Boga”, które ma na swoim koncie m.in. cztery nominacje do Oscara w 2004 r. Film Fernando Meirellesa to ponura gangsterska saga w stylu „Chłopców z ferajny” Martina Scorsese, łącząca elementy obyczajowe jak w „Trainspotting” Danny’ego Boyle’a. 

Część online 15. FKA to także ukłon w stronę miłośników animacji. W programie znalazła się „Metropia” Tarika Saleha, której koncepcja wizualna i efekty opracowane specjalnie na jej potrzeby sprawiają, że film ten nie przypomina niczego, co do tej pory powstało w kinie (Twitch Film). Organizatorzy nie zapominają również o rodzimej kinematografii. Specjalnie dla widzów przygotowano pokazy filmów „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Chaos” Xawerego Żuławskiego, „Hostages” prezentowanego podczas 67. Berlinale, filmu Rezo Gigineishvili, którego polską koproducentką jest Ewa Puszczyńska z łódzkiego studia Extreme Emotions. 

Zanim festiwalowicze zobaczą najnowsze dzieła absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi – „Dziewczynę z igłą” czy „Lany Poniedziałek” – czekają na nich online krótkometrażowe filmy Magnusa von Horna i Justyny Mytnik.

Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 149 zł są w sprzedaży tylko do 10 października. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ