W patio Mediateki powstanie m.in. zrekonstruowane Biuro Szyfrów z 1920 r., gdzie gości powita sam porucznik Kowalewski w mundurze oficera z lat 20. XX w. Na odwiedzających czekać będzie także Centrum Szyfrów „Enigma” z Poznania, unikatowa instytucja, która rozsławia dorobek poznańskich pogromców Enigmy: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Na tym stanowisku zobaczymy makietę – replikę słynnej maszyny kodującej, szyfrogramy oraz inne ciekawe przybory, np. atrament sympatyczny.
Na miejscu spotkamy też łódzkie „Czerwone Berety” ze sprzętem radiotelefonicznym, używanym przez wojskowe służby specjalne. Do obejrzenia będą także mundury, m.in. z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, wystawy historyczne, historyczna i współczesna broń wojskowa, gry interaktywne i planszowe. W sali komputerowej MeMo będzie można zagrać w słynną grę o Janie Kowalewskim z wykorzystaniem okularów VR.
Atrakcją dla młodzieży będzie też gra miejska w kilku salach Mediateki. Szyfry łamać będzie można za pomocą książek, komiksów, klocków Lego, komputera, a nawet… pianina.
Festiwal Szyfrów Jana Kowalewskiego, 25 października, godz. 12:00–20:00, Mediateka MeMo, wstęp wolny!