Niedawno zniknęły rusztowania zasłaniające narożną kamienicę przy skrzyżowaniu ul. Włókienniczej i Wschodniej. Jej odrestaurowana elewacja jest czarna na dwóch pierwszych piętrach i biała na kolejnym. Razem z sąsiadką, czarno-złotym gmachem z efektownym wykuszem w samym rogu, tworzy Bramę ul. Włókienniczej.
Serce programu rewitalizacji w Łodzi
Ta, raptem 300-metrowa ulica, to serce miejskiego programu rewitalizacji. Przed rozpoczęciem inwestycji było to miejsce o złej reputacji. Obecnie zostały tu wyremontowane prawie wszystkie kamienice, w tym rezydencja pod numerem 11, czyli Dom Hilarego Majewskiego, XIX-wiecznego architekta miejskiego. Przebudowana została też sama ulica, pasaż do ul. Jaracza, a publiczne inwestycje pociągnęły za sobą prywatne.
– Szykujemy do remontu ostatnie kamienice, miastu udało się uregulować ich stan prawny i przejąć na własność. To otwiera drzwi do odnowienia całej ulicy, bez wyjątku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Symbolicznym wydarzeniem dla ul. Włókienniczej będzie powrót na narożną kamienicę rzeźby „Kochankowie z ulicy Kamiennej” inspirowanej piosenką Agnieszki Osieckiej. W jej odsłonięciu weźmie udział Agata Passent, dziennikarka, córka poetki. Autorem rzeźby jest Wojciech Gryniewicz.
Przyjdź na odsłonięcie „Kochanków z ulicy Kamiennej"
Odsłonięcie rzeźby w najbliższy czwartek, 7 grudnia o godz. 11:30, ul. Włókiennicza 2.