W centrum festiwalowym Art_Inkubator przy Tymienieckiego 3 wolny czas będzie można spędzić na oglądaniu wystaw, ale też na sportowo, grając w badmintona czy ping-ponga.
W czwartkowy wieczór warto przenieść się do przestrzeni dawnej fabrycznej kotłowni na terenie Fuzji przy ulicy Milionowej, gdzie w partnerstwie z Polówką zorganizowany zostanie pokaz jednego z głośniejszych horrorów ostatnich lat – „Midsommar” w reżyserii Ari Astera.
– To gatunkowe ujęcie tematu festiwalu i jego mroczniejszego oblicza: wspólnoty przeradzającej się w niebezpieczny kult. Dodatkowych wrażeń dostarczy też sama sceneria przestrzeni dawnej elektrowni fabryki Scheiblera – zapewniają organizatorzy.
Muzyka, wystawy, spotkania
Sobota będzie okazją do obejrzenia wystaw z Programu WSPÓLNOTA (Art_Inkubator) w towarzystwie ich kuratorów oraz do wizyty w Muzeum Książki Artystycznej (Tymienieckiego 24), gdzie będzie można… układać puzzle razem z artystką Basią Budniak, inicjatorką akcji I’m not a robot / Dlaczego obrazkowa CAPTCHA powoduje, że czuję się podle? Twórcy Fotofestiwalu – z zespołu kuratorskiego i producenckiego w sobotni wieczór przeniosą się do Niebostanu, by wcielić się w rolę DJ-ów.
– DISKO ZAKVAS to kolektyw muzyczny powołany spontanicznie do życia w trakcie zeszłorocznego festiwalu. Jako organizatorzy Fotofestiwalu sami wcieliliśmy się w rolę DJ-ów. Ciągnie nas w stronę muzyki ze świata, afrykańskich, arabskich i latynoamerykańskich rytmów, 80’sów, a czasami w kierunku mocniejszych beatów electro, a charakteryzują nas kolorowe stroje – zachęcają.
Długi weekend z Fotofestiwalem
To coś dla entuzjastów absolutnego nicnierobienia. Galeria Czynna w przewrotny sposób zinterpretowała hasło festiwalu: „czasami wspólnota, solidarność i wsparcie polegają na tym, by samemu wycofać się z czynu i umożliwić go innym”. Dlatego w niedzielę zaprasza na zwykłe spotkanie, a budżet niezrealizowanej wystawy przekażą ukraińskim artystom.
Także w niedzielę będzie można się wybrać na spotkanie zorganizowane w konwencji dyskusyjnego klubu filmowego, a to za sprawą filmu, o którym nie da się nie rozmawiać. „Ostatni rycerze prawej strony”, zaprezentowany w sali teatralnej Art_Inkubatora, to ważny i odważny film Michała Edelmana o łódzkim oddziale ONR. Działania organizacji pokazane są z perspektywy członków stowarzyszenia, poznawanych z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas. W czasie pokazu etiud studenckich Szkoły Filmowej w Łodzi zobaczyć będzie można także dokument „Oddech” Darii Kasperek.
Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.