Fundacja Robinson Crusoe nadzieją dla młodzieży. Rozwijając talenty pomaga im znaleźć życiową drogę

Pomagają dzieciom i młodzieży z domów dziecka oraz z rodzin zastępczych. Dają im narzędzia do tego, by same potrafiły znaleźć satysfakcjonującą pracę lub odkryć, czego chcą uczyć się na studiach. Wspierają w trudnych chwilach i momentach wahania.

fot. Fundacja Robinson Crusoe
Pomagają młodym jak nauczyć się samodzielności
7 фотоs
fot. Fundacja Robinson Crusoe
fot. Fundacja Robinson Crusoe
fot. Fundacja Robinson Crusoe
fot. Fundacja Robinson Crusoe
fot. Fundacja Robinson Crusoe
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

W Łodzi jest około 340 młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat, którzy nadal mieszkają w domach dziecka lub żyją w rodzinach zastępczych. Cały czas się uczą i próbują usamodzielnić. Najczęściej są to osoby, które nie mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony biologicznych rodziców. 

– Bywa niestety tak, że ci młodzi ludzie po skończeniu 18. roku życia wracają do rodzin, z których zostali zabrani. My staramy się i chcemy temu zapobiegać – opowiada Magdalena Kępka z Fundacji Robinson.

Fundacja Robinson Crusoe daje wsparcie młodym

Dlatego powstał „Wehikuł Usamodzielnienia”. W ramach programu grupa młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat uczestniczy w regularnych zajęciach i warsztatach, które mają pomóc im wejść w dorosłe życie.

– Naszym założeniem jest wyposażyć ich w umiejętności, żeby tak jak Robinson Crusoe mogli sami zbudować sobie łódź i wypłynąć na te wody dorosłego życia – przyznaje Magdalena Kępka. 

To znaczy kontynuować naukę lub znaleźć pracę i znaleźć mieszkanie. Temu służą zajęcia i warsztaty.

Podczas zajęć poruszane są tematy związane z: pracą i edukacją, ekonomią, prawem, relacjami z innymi ludźmi i zdrowiem. Na program składają się dwa spotkania w miesiącu, przez niemal cały rok – od września do czerwca. 

– Uczymy ich, jak budować swoją ścieżkę kariery, jak przygotować się na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną, ale też tego, w jaki sposób zarządzać swoim domowym budżetem finansowym, czy stawiać granice w relacjach – wyjaśnia Magdalena Kępka.

Zajęcia mają charakter warsztatowy, uczestnicy biorą udział w grach i ćwiczeniach, które dają im doświadczenie, które daje także wiedzę, jak postąpić, czy na co zwrócić uwagę w omawianej sytuacji. Młodzież może także, poza warsztatami, wziąć udział w indywidualnych konsultacjach z mentorem lub psychologiem. Każdy z Robinsonów bierze udział w warsztatach przez dwa lata. Do tej pory w ramach „Wehikułu” usamodzielniło się około 200 osób.

Staże i wsparcie mentorów oraz nauka angielskiego

Działania Fundacji to nie tylko „Wehikuł Usamodzielnienia”. Młodzi mogą skorzystać także ze staży wakacyjnych, wsparcia mentorów, czy nauki angielskiego. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się projekt „Senior – Junior”, w którym wsparciem dla młodych są łódzcy seniorzy. 

Każdy taki program, a były już dwie edycje, trwa około półtora roku. Seniorzy dobierani są  w pary z juniorami, między innymi na podstawie zainteresowań. Każda para otrzymuje niewielkie środki, które może przeznaczyć na kreatywne spędzenie wspólnego czasu i lepsze poznanie się podczas różnych aktywności, takich jak zwiedzanie muzeów czy wyjście na ściankę wspinaczkową. Po tym etapie senior pracuje z juniorem przez prawie rok. Podczas spotkań powstaje program usamodzielnienia się dla każdego z juniorów. Zakłada on na przykład osiągnięcie wybranych celów, takich jak poprawa ocen w szkole czy wyremontowanie mieszkania. 

– Te spotkania młodych osób z seniorami owocują znajomościami, czy przyjaźniami, nawet kiedy projekt się kończy. Relacja trwa nadal i to jest przepiękne. Często dzieje się tak, że senior staje się formalnym opiekunem usamodzielnienia dla takiego młodego człowieka, co jest dla nich ogromnym wsparciem – opowiada Magdalena Kępka.

***

Młodzi ludzie potrzebujący wsparcia w usamodzielnieniu się mogą je znaleźć w Fundacji Robinsona Crusoe. Materiały edukacyjne dostępne są na stronie <link http://www.fundacjarobinson.org.pl>www.fundacjarobinson.org.pl</link>

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ