Gdzie śmiecą łodzianie? Powstaje interaktywna mapa dzikich wysypisk i gruzowisk w Łodzi

Z początkiem marca Uniwersytet Łódzki uruchomił stronę internetową projektu monitorowania dzikich wysypisk w Łodzi.

fot. ŁÓDŹ.PL
Każdy może pomóc tworzyć mapę dzikich wysypisk w Łodzi

Pod adresem<link https://www.dzikiewysypiska.uni.lodz.pl> dzikiewysypiska.uni.lodz.pl</link> każdy może przesłać zdjęcia nielegalnych śmietnisk i przyczynić się w ten sposób do ich likwidacji. Dzięki tak tworzonej mapie da się m.in. ustalić, gdzie i co najczęściej wyrzucają łodzianie oraz które rejony miasta poddać szczególnemu nadzorowi służb miejskich.

„Dzikie wysypiska – projekt pilotażowy mapowania obywatelskiego aktywizmu środowiskowego w badaniach kolaboracyjnych na terenie Łodzi” powstał z inicjatywy dr hab. Anny Kacperczyk, prof. UŁ, z Instytutu Socjologii UŁ. Obiektem zainteresowania badaczy są praktyki związane z wyrzucaniem przez mieszkańców śmieci i odpadów w lasach, parkach oraz na osiedlowych terenach zielonych. Naukowcy pragną przy pomocy łodzian stworzyć interaktywną mapę dzikich śmietnisk i gruzowisk, a także wypracować model mapowania problemów z udziałem społeczeństwa.

Jak dodać wysypisko do mapy?

Są dwa sposoby, żeby dodać lokalizację śmietniska na mapie. Można to zrobić za pomocą darmowej aplikacji „Epicollect5” (do pobrania na Android z Google Play i na iOS z App Store) lub wysyłając zrobione wcześniej smartfonem zdjęcie (koniecznie z włączoną lokalizacją) na stronie projektu <link https://www.dzikiewysypiska.uni.lodz.pl>dzikiewysypiska.uni.lodz.pl</link>.

Mapa będzie aktywna do końca sierpnia 2022 r.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ