Hala przy Łąkowej w Łodzi to istna ikona miasta. Kolebka polskiej kinematografii i sportu

4 grudnia 1945 r. oficjalnie otwarto halę zdjęciową Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi przy ul. Łąkowej, działającą jako część Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski, a samodzielnie od 1950 r.

Przedwojenna hala sportowa przy ul. Łąkowej to kolebka polskiej kinematografii po 1945 r.
Przedwojenna hala sportowa przy ul. Łąkowej to kolebka polskiej kinematografii po 1945 r.

Początki tego miejsca sięgają 1938 r., kiedy powstała tu hala sportowa, nazywana halą bokserską, a w czasie okupacji działał tam niemiecki klub i organizowano różne uroczystości. 14 listopada 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej w miejscu hali sportowej przy ul. Łąkowej 25 utworzono właśnie WFF.

W grudniu 1945 r. rozpoczęto zdjęcia do pierwszego powojennego filmu – „Zakazane piosenki”, ale pierwszym zrealizowanym obrazem był krótkometrażowy „Wieczór wigilijny”. Premiera „Zakazanych piosenek” odbyła się 8 stycznia 1947 r. w warszawskim kinie Palladium. Początkowo reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski planowali zrobienie średniometrażowego dokumentu muzycznego, ale w 1946 r. zdecydowano wydłużyć go do pełnego fabularnego metrażu. Większość zdjęć powstała w Łodzi, w hali przy ul. Łąkowej, gdzie zrekonstruowano kilka warszawskich ulic. 

Pierwsza wersja została wycofana z kin i skierowana do poprawy (na polecenie władz), a nowa weszła na ekrany w 1948 r. Wycięto z niej 1/3 materiału i dokręcono inne sceny. Przez pół wieku film obejrzało w kinach ok. 15 mln widzów. W 1953 r. w WFF-ie powstał również pierwszy polski film barwny – „Przygoda na Mariensztacie”, a później – aż do 1998 r. kręcono tu setki obrazów kinowych i telewizyjnych.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ