Historia Łodzi. Tak zaczęła się niemiecka okupacja. Wojsko wkroczyło niemal bez walki

Łódź nie miała charakteru obronnego. Jednostki Wehrmachtu wkroczyły do miasta praktycznie bez walki 8 września 1939 r., ale opanowały je dopiero następnego dnia. Uczyniła to 17. dywizja piechoty dowodzona przez gen. Maksymiliana von Weische.

ulica w czasie okupacji
Al. Kościuszki przemianowano na Hermann Göring Strasse
6 фотоs
ulica w czasie okupacji
defilada
ulica w czasie okupacji
wojskowi
ksiądz
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (6)

Łódzcy Niemcy witali wojska niemieckie owacjami. Dla żołnierzy urządzano poczęstunki, na budynkach pojawiły się hitlerowskie flagi. Powitanie organizowane było głównie przez zwolenników partii nazistowskiej, którzy dopuszczali się pierwszych ekscesów wobec Żydów i Polaków. 

Komitet Obywatelski Miasta Łodzi

Niewiele można było już w tej sytuacji zrobić, ale 6 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie w Łodzi komitetu obywatelskiego, na czele którego stanął bp Kazimierz Tomczak, a zastępowali go Bolesław Kotkowski i Arno Kindermann. Miał on reprezentować ludność miasta wobec wkraczającej armii niemieckiej, a jego głównymi zadaniami były ochrona magazynów z żywnością, zorganizowanie na elementarnym poziomie aprowizacji miasta oraz opieka nad rannymi. 

W swoich odezwach komitet zwracał się do łodzian o dostarczanie przedmiotów ułatwiających funkcjonowanie szpitali. Mimo pewnych szykan ze strony Niemców komitet funkcjonował do końca października 1939 r. Na początku listopada Łódź została formalnie przyłączona do III Rzeszy, a władzę w mieście objęła cywilna administracja niemiecka. Zaczęły się represje. Aresztowano bpa Tomczaka wraz z grupą polskiej inteligencji pracującej na rzecz komitetu.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ