Historia stadionu ŁKS. Od okopów do Centrum Sportu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

W piątek (22 kwietnia) rozpocznie się nowy etap w ponad 100-letniej już historii ośrodka sportowego przy al. Unii Lubelskiej 2. Uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla będzie zwieńczeniem kolejnego cyklu odważnych inwestycji, dzięki którym tereny sąsiadujące z Dworcem Kaliskim wciąż należą do najnowocześniejszych w Polsce.

fot. NAC
Władysław Król (w środku, w płaszczu i krawacie) na stadionie przy al. Unii z drużyną ŁKS uczestniczącą w turnieju swojego imienia. W dolnym rzędzie przyszli reprezentanci Polski: Jacek Ziober (drugi z prawej) i Juliusz Kruszankin (czwarty z prawej). W górnym rzędzie znani ligowcy: Dariusz Nowacki (piąty z prawej), Marek Wojciechowski (trzeci z prawej) i Tomasz Muchiński (drugi z prawej)
5 фотоs
fot. NAC
fot. NAC
fot. NAC
fot. NAC
fot. NAC
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

O sportowym przeznaczeniu tego miejsca przesądziła decyzja Łódzkiej Rady Miejskiej, która 21 lutego 1922 r. wydzierżawiła Łódzkiemu Klubowi Sportowemu ponad 5,5 ha Polesia Konstantynowskiego. Inicjatorem pomysłu był Aleksy Rżewski – pierwszy prezydent Łodzi w niepodległej Polsce. To m.in. dzięki jego zaangażowaniu już 18 września 1922 r. rozpoczęły się pierwsze prace ziemne przy budowie Parku Sportowego ŁKS. Od tego czasu nierówny i pokryty okopami teren zaczął zmieniać się w nowoczesny ośrodek sportowy. Już wiosną 1923 r. ŁKS rozegrał tu mecz z węgierskim Viro Budapeszt (1:3), ale oficjalnym otwarciem Parku było spotkanie Polska – Turcja (2:0), rozegrane 24 czerwca 1924 r.

Nie tylko piłka nożna

Do rozpoczęcia II wojny światowej obiekt przy al. Unii był systematycznie rozbudowywany. Oprócz boiska piłkarskiego z bieżnią, trybunami ziemnymi oraz trybuną drewnianą z miejscami siedzącymi dla 1 800 widzów zbudowano też m.in. boisko treningowe, korty tenisowe, pływalnię 50 x 20 m z pełnym zapleczem, wieżą do skoków i plażą, naturalne lodowisko, strzelnicę małokalibrową oraz… wieżę spadochronową! Oddano ją do użytku 21 listopada 1937 r. Kosztem 60 000 zł powstał najwyższy (48 m) i najnowocześniejszy (wyposażony m.in. w elektryczny wyciąg) tego typu obiekt w kraju, z którego korzystali miłośnicy skoków spadochronowych z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu łódzkich kibiców w roku 1932 na stadionie pojawił się boiskowy zegar firmy Omega, który przez kilka kolejnych dekad był jednym z charakterystycznych elementów stadionu ŁKS.

Po wojnie

Po wybuchu wojny przy al. Unii zadomowili się zawodnicy niemieckiego klubu SG Union 1897, a później piloci Luftwaffe. Na stadionie pojawiły się m.in. bunkry do obsługi dział przeciwlotniczych, które na początku 1945 przejęli Rosjanie. Zimą tego roku stadion wrócił jednak do ŁKS, a sześć lat później rozpoczęto na nim długotrwałe prace modernizacyjne. W 1969 r. oddano do użytku żelbetową trybunę główną dla ponad 10 tys. widzów. Pod nią znajdowały się m.in. trzy hale do gier zespołowych oraz bieżnia lekkoatletyczna. W 1970 r. stadion został wyposażony w oświetlenie. Siedem lat później wysłużoną Omegę zastąpiono zegarem elektrycznym, a w 1979 r. na koronie stadionu stanęła potężna, węgierska tablica świetlna. Po zakończeniu tych prac ŁKS przez wiele lat miał do dyspozycji najnowocześniejszy i jeden z największych obiektów piłkarskich w Polsce. Dzięki uprzejmości lokalnego rywala mógł też z niego korzystać Widzew, który przy al. Unii rozgrywał najważniejsze mecze w swojej historii (m.in. z Liverpoolem i Juventusem Turyn w Pucharze Europy). Odbywało się tam również wiele innych imprez, m.in. międzynarodowy turniej piłkarski im. Władysława Króla. Podczas tej imprezy jej patron wnikliwie przyglądał się grze swoich następców, wśród których nie brakowało przyszłych reprezentantów Polski.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ