Jak miasto przygotowuje się do burzy? ZWIK porządkuje i ostrzega kierowców

Na nadchodzący weekend zapowiadane są kolejne burze. Pracownicy ZWIK porządkują wpusty uliczne przed opadami.

czyszczenie studzienek
Jak miasto przygotowuje się do burzy?
6 фотоs
czyszczenie studzienek
czyszczenie studzienek
czyszczenie studzienek
czyszczenie studzienek
czyszczenie studzienek
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (6)

Przed prognozowanymi na weekend burzami pracownicy ZWIK czyszczą wpusty deszczowe na ulicach, na których najczęściej powstają rozlewiska. Takich miejsc w Łodzi jest ponad 70. Zbierana jest naniesiona na kraty trawa, liście i śmieci. Udrażniane są osadniki wpustów, które znajdują się kilka metrów pod ziemią. Na ich dnie gromadzi się piasek, żwir i odpady blokujące odpływ deszczówki do kanałów.

Gdzie lepiej nie parkować?

ZWIK ostrzega kierowców, by nie parkowali pojazdów w obniżeniach ulic – w miejscach, w których podczas burz gromadzi się deszczówka. Są to najczęściej dawne doliny rzek. Nie zostawiajmy więc samochodów m.in. na: placu Zwycięstwa przy Wodnej, Telefonicznej przy Palki, Fabrycznej, w okolicach dworca Kaliskiego czy Pomorskiej na wysokości Browaru. Unikajmy też podczas nawałnic jazdy pod wiaduktami. Współcześnie mamy do czynienia z tak intensywnymi opadami, że miejskie kanały natychmiast wypełniają się wodą. W kolektorach deszczowych powstaje tak ogromne ciśnienie, że woda wyrzuca w powietrze ciężkie żeliwne pokrywy włazów.

Deszczówka nie tylko nie mieści się w kanałach, ale i w korytach łódzkich rzek. Miejska kanalizacja ma określoną pojemność. Przy tak nagłych i nawalnych opadach potrzeba nieco czasu aż woda zniknie z ulic, spływając do kanałów przez wpusty uliczne. Jest ich w Łodzi ponad 20 000. By deszczówka szybciej spływała pod ziemię, instalowane są przy krawężnikach dodatkowe wpusty boczne. Regularnie co miesiąc ponad 1000 osadników wpustów czyszczonych jest specjalistycznymi samochodami.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ