Kamienica powstawała w kilku etapach. W 1882 na zlecenie bogatego kupca Salomona Bahariera, wzniesiono dwupiętrowy budynek według projektu Edwarda Crentzburga. W latach 1888–1897 właścicielem kamienicy był Majer Cylich, który w 1895 zlecił dobudowę kolejnego, trzeciego piętra.
Od 1897 do lat 20. XX w. nieruchomość pozostawała w rękach Anieli i Henryka Sachsów, którzy prowadzili duży zakład gorseciarski. W roku przejęcia przez nich kamienicy, dokonano ostatecznej i najbardziej spektakularnej przebudowy według projektu Dawida Lande. Wówczas kamienica zyskała charakter typowy dla stylu empire, czyli późnego klasycyzmu popularnego we Francji, Rosji czy Księstwie Warszawskim.
Kamienica przy Piotrkowskiej 107 dzisiaj
Elewacje kamienicy charakteryzuje niezwykła różnorodność form. Ozdobiona jest postaciami carskich orłów, łabędzi, maszkaronów i motywami roślinnym np. girlandami kwiatów. Wśród misternych detali odnajdziemy też bycze czaszki - tzw. bukraniony, płonące pochodnie czy warkocze z liści laurowych.
Na parterze pięknie zrewitalizowanej kamienicy od lat funkcjonuje sklep galanteryjny IRYS. To miejsce na dobre wpisało się w krajobraz ul. Piotrkowskiej. W oficynach działają lokale handlowo-usługowe, biura, a także klimatyczna kawiarnia.