Prace przy przebudowie kamienicy trwają już dwa lata i koncentrowały się dotąd w głębi posesji, gdzie gruntownie remontowano dwie oficyny i dobudowano trzecią, zamykającą działkę od wschodu. Remont frontu to znak, że prace budowlane wkroczyły już w fazę końcową.
– Poza 61 pokojami gościnnymi będzie tu także restauracja, sala konferencyjna, siłownia i być może kręgielnia – mówi inwestorka Joanna Widyńska-Hamad, podkreślając, że prace prowadzono pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Wyremontowaną drewnianą kuczkę udostępnimy zwiedzającym, którzy będą mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądały podwórka łódzkich kamienic.
Historia kamienicy
Frontowy budynek pod numerem 40 powstał w 1873 r., należał do rodziny Silbersteinów. Po 1925 r. kamienica służyła jako siedziba m.in. sklepu Gazowni Łódzkiej, słynnego sklepu z aparatami fotograficznymi Morgensterna, a następnie ze sprzętem radiowym. W ostatnich latach mieściła się tu pijalnia piwa.
Charakterystyka hotelu
Ogólny metraż hotelu wynosi 3400 mkw., co obejmuje również zabytkową drewnianą galerię oficyny (zabudowany ze wszystkich stron balkon zwany kuczką – element architektury żydowskiej) i szklaną werandą w podwórku, gdzie będzie jadalniana część hotelowej restauracji. Recepcja powstanie we froncie kamienicy, w lokalu, w którym jeszcze do niedawna działała piwiarnia.