Kapibary, które przyjechały do Łodzi z Zamościa, zamieszkały na wybiegu razem z tapirami anta. Poprzednia łódzka kapibara, Tenebris, zmarła w grudniu 2023 roku. Teraz Orientarium Zoo Łódź rozpoczyna na nowo hodowlę tego gatunku. – Kapibary mają po 6 miesięcy, więc to bardzo młode zwierzaki. Dobrze zniosły transport, aktualnie oswajają się z nowym otoczeniem – mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium ZOO Łódź. Do samic wkrótce ma dołączyć samiec.
Kapibara, czyli „zjadacz traw”
Kapibara to gryzoń z rodziny kawiowatych, tej samej, do której zaliczana jest popularna świnka morska, czyli kawia domowa. Jej nazwa oznacza „zjadacz traw”, a po łacinie - „świnia wodna”. Ssaki te można spotkać głównie w Ameryce Południowej i Środkowej.
Kapibary to zwierzęta wodno-lądowe. Żyją na otwartej przestrzeni, w pobliżu zbiorników lub cieków wodnych, w stadach liczących od 10 do 30 osobników. Tylko nieliczne osobniki wiodą samotniczy tryb życia. Te specyficzne gryzonie są dość wybredne. Żywią się głównie trawami, roślinnością wodną, nasionami, korą młodych drzew i nielicznymi owocami. Pozyskują pożywienie za pomocą masywnych siekaczy, które rosną przez całe życie zwierzęcia.
Kapibary można oglądać w Orientarium Zoo Łódź codziennie w godzinach otwarcia ogrodu – od 9:00 do 19:00.