Kartka z kalendarza. Ignacy Paderewski w Łodzi, publiczność w ekstazie

Był nie tylko wirtuozem fortepianu, ale i premierem oraz ministrem spraw zagranicznych. W Łodzi Ignacy Paderewski pojawił się jako pianista.

fot. Archiwum
Paderewski zagrał w Łodzi w 1913 r.

23 marca 1913 r. przyjechał do Łodzi na koncert Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) – wybitny wirtuoz pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Artysta wraz z małżonką Heleną zatrzymali się w Grand Hotelu. Występ odbył się 25 marca w sali koncertowej Vogla przy ul. Dzielnej 18 (dziś ul. Narutowicza 20), gdzie zjechała publiczność w balowych strojach z Łodzi i okolic. Po koncercie zakończonym owacjami na estradzie pojawił się olbrzymi wieniec kwiatów, a specjalna delegacja wręczyła mistrzowi pięknie wykonany na pergaminie dyplom, oprawiony w skórę, z monogramem artysty, opatrzony ponad tysiącem podpisów znaczniejszych obywateli Łodzi.

Pierwszy raz był zatem w Łodzi Paderewski jeszcze przed wybuchem I wojny światowej jako wybitny artysta i ambasador polskiej kultury w świecie. Po raz drugi Łódź powitała go 1 stycznia 1919 r. jako męża stanu w drodze do Warszawy wraz z delegacją państw koalicyjnych. Po godz. 19:00 na bogato iluminowany dworzec Kaliski wjechał pociąg z oczekiwanymi gośćmi, a kilkutysięczny tłum entuzjastycznie powitał Ignacego Paderewskiego, który 2 tygodnie później, po spotkaniu z Józefem Piłsudskim, został premierem rządu odrodzonej RP, pełniąc jednocześnie funkcję ministra spraw zagranicznych. Na dworcu przedstawiciele władz miasta wygłosili przemówienia, a maestro podziękował za powitanie. Pociąg ruszył do stolicy, a rozemocjonowani łodzianie uformowali pochód i z patriotycznymi pieśniami na ustach ruszyli w stronę śródmieścia…

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ