„KinoFunkcja a KinoRola" w NCKF. Wystawa o architekturze kin powojennej Polski [WIDEO]

Multimedialna wystawa, projekcje filmowe, warsztaty edukacyjne – Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych architekturze kin powojennej Polski.

mat. prasowe
Niegdyś wejścia do kin rozświetlały kolorowe neony
5 фотоs
mat. prasowe
mat. prasowe
fot. ze zbiorów NAC
fot. M. Dróżdż
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

„KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich” to najnowsza wystawa czasowa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Wystawa prześledzi zmiany w architekturze kin lat 60.-90. XX wieku, zwracając szczególną uwagę na przykłady najciekawszych modernistycznych budynków kinowych z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. Przestrzeń wystawienniczą wzbogacą liczne obiekty i artefakty, w tym makiety kin czy kolorowe neony, które niegdyś rozświetlały wejścia do najsłynniejszych kin.

– Ekspozycja to sentymentalna, nostalgiczna podróż do przeszłości. Architektura i kino stanowią przecież składową część naszej tożsamości, niezależnie od czasu powstania i sytuacji politycznej – opowiada kurator wystawy, dr Rafał Pakuła.

Poruszony zostanie wątek politycznej i społecznej roli kin, a także doświadczenie seansu kinowego z punktu widzenia widza. Uwzględnione zostaną również ujęcia kina w polskich filmach i serialach oraz ukazane w nich budynki kinowe, zarówno istniejące, jak i te stworzone specjalnie na potrzeby scenografii.

Istotnym elementem wystawy będzie analiza politycznych i ekonomicznych przyczyn upadku kin studyjnych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Wiele świetnych architektonicznie budynków kinowych zostało bezpowrotnie zniszczonych. Według prof. Rafała Syski, dyrektora NCKF w Łodzi, wystawa „jest nie tylko hołdem złożonym twórcom modernistycznego kina, nostalgiczną wyprawą w przeszłość i krytyką współczesności, ale też skromnym przesłaniem na przyszłość. Dbajmy o miasta i nie zapominajmy o kinach”.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ