Kolejna zapomniana rzeka w Łodzi. Czas nadać jej nazwę! [ZDJĘCIA]

Ślady po tej dawnej strudze odnajdziemy na… cmentarzu na Dołach oraz na terenie ogrodów działkowych przy ul. Łomnickiej. Często była ona mylona z Łódką, gdyż niosła dużo wody.

To zagłębienie w terenie to koryto dawnego dopływu Łódki.
To zagłębienie w terenie to koryto dawnego dopływu Łódki.
9 фотоs
To zagłębienie w terenie to koryto dawnego dopływu Łódki.
Na cmentarzu mariawickim na Dołach zobaczymy koryto rzeczki.
Dopływ Łódki widoczny jest na zdjęciach lotniczych z 1942 roku.
W swoje władanie dolinę strugi wzięli działkowcy, którzy ulokowali się między ulicą Łomnicką a torami kolejowymi.
Na cmentarzu katolickim zauważymy, że teren gwałtownie opada w kierunku miejsca, w którym płynęła rzeczka.
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (9)

Wiele łódzkich strug nie miało swoich nazw, bo płynęło w nich za mało wody lub występowały tylko okresowo – w czasie opadów czy wiosennych roztopów. Nadawane przez mieszkańców nazwy rzeczek często się zmieniały, np. współczesną Bałutkę zwano wcześniej Jamnicą, Solówką lub Suljanką.

Warto pochylić się nad tymi strugami, którym nie nadano nazw, zanim zniknęły pod ziemią w kanałach deszczowych. Jednym z takich bezimiennych strumyków był dopływ Łódki, który niósł wody od strony ul. Brzezińskiej i łączył się z Łódką przy ul. Wojska Polskiego. Starsi mieszkańcy okolic skrzyżowania ul. Wojska Polskiego z al. Palki pamiętają jeszcze tę bezimienną strugę. Skoro płynęła od ul. Brzezińskiej, to może nazwać ją „Ciekiem z Brzezińskiej”?

Do dziś można odnaleźć w terenie ślady po tym strumieniu. Wystarczy wejść na cmentarz mariawicki na Dołach. Zaraz za bramą cmentarną, po lewej stronie jest zagłębienie w terenie – to dawne koryto. Ciek jest też wrysowany w niemiecki plan osiedla Stoki.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ