Spośród 130 zgłoszonych wniosków, 106 otrzymało pozytywne oceny formalne. To był pierwszy etap kwalifikacji. Drugim były prezentacje i rozmowy z wnioskodawcami, na podstawie których wyłoniono 36 projektów.
– Zdecydowanie najlepsze były grupy nieformalne. Pomysłodawcy byli najlepiej przygotowani, a ich entuzjastyczne podejście sprawiało, że my nie mieliśmy wątpliwości, by wystawić najwyższe oceny – opowiada Magdalena Poulain z Centrum Opus, które jest organizatorem MPM.
Projekty, które otrzymały najwyższe oceny, dotyczyły np. sąsiedzkich działań, takich jak porządkowanie podwórka i wspólne sadzenie zieleni. Jak się okazało podczas rozmów kwalifikacyjnych, każda z grup interesuje się swoim najbliższym otoczeniem, historią podwórka, kamienicy czy bloku. Oprócz sąsiedzkich grup, pojawiły się też grupy tematyczne np. rowerzyści, którzy chcą uporządkować oznakowanie tras rowerowych w Łagiewnikach.
– Mieszkańcy skupieni są wokół jakiejś idei, a nie organizacji. Potrzebują środków z Mikrograntów, nie po to, żeby tylko coś zrobić, ale by zadziałać w lepszy sposób i uzyskać satysfakcjonujący efekt. Bo bez tych pieniędzy oni i tak chcą i będą działać. I to jest bardzo budujące – dodaje Magdalena Poulain.
Listę zakwalifikowanych projektów można znaleźć stronie internetowej Centrum Opus. Miejski Program Mikrograntów finansowany jest z budżetu miasta już po raz piąty. Wszystkie zwycięskie projekty zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.