Kryminał w Łodzią w tle. „Chaos, który powstał z ciszy” Dominiki Kawczyńskiej-Wojtuś

Dominika Kawczyńska-Wojtuś jest dziennikarką, redaktorką, kulturoznawczynią i mamą dwóch dziewczynek. Przez lata przygotowywała dziesiątki wywiadów i setki tekstów. Dominika pisze również książki. Do jej dzieł należą „Łódź, k…! Szkic do portretu filmowej Łodzi” i „Polska Miauczyńskich”. Na swoją premierę czeka już kryminał „Chaos, który powstał z ciszy”.

Dominika Kawczyńska-Wojtuś
Dominika Kawczyńska-Wojtuś, fot. Veroszka Fotografia
7 фотоs
Dominika Kawczyńska-Wojtuś
 „Chaos, który powstał z ciszy” Dominiki Kawczyńskiej-Wojtuś
 „Chaos, który powstał z ciszy” Dominiki Kawczyńskiej-Wojtuś
Dominika Kawczyńska-Wojtuś
Dominika Kawczyńska-Wojtuś
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (7)

Podczas przygotowywania pierwszego wywiadu Dominika Kawczyńska-Wojtuś poczuła emocje, do których bardzo zapragnęła powracać. – Mój pierwszy w życiu wywiad przygotowałam na lekcję WOS-u w gimnazjum. Po wypytaniu lekarza rodzinnego o kulisy jego pracy zdecydowałam, że zostanę dziennikarką. Rok później w liceum rozpoczęłam współpracę z magazynem studenckim „Slajd”, dla którego pisałam felietony. Mam nadzieję, że nikt ich nie wygrzebie z dna żadnej szuflady. Ostatnio jeden wpadł mi w ręce i wolałabym nie dzielić się nim ze światem – mówi ze śmiechem Dominika.

Początek przygody z pisaniem

– Wybrałam studia dziennikarskie i zaczęłam pracę w „Gazecie Wyborczej”, gdzie spełniałam marzenie i przygotowywałam wywiady. Rozmawiałam m.in. z Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, Juliuszem Machulskim, Maciejem Stuhrem, Jerzym Stuhrem, Janem Peszkiem – wymienia autorka. – Uwielbiałam każdy etap mojej pracy, od researchu przez rozmowę po pisanie i redakcję. A ponieważ pracowałam w dziale kultury, po dziennikarstwie postanowiłam zrobić magisterium z kulturoznawstwa. Po kilku latach pracy redakcyjnej zaczął się mój romans z PR-em – dodaje.

Dwie książki w jednym roku

Pracując na pełen etat jako rzeczniczka prasowa, Dominika nie zrezygnowała z publikacji i w ciągu jednego roku wydała dwie książki. – W 2014 roku ukazały się „Łódź, k… Szkic do portretu filmowej Łodzi”, czyli zbiór rozmów z ludźmi kina o filmowych realizacjach w naszym mieście, m.in. o „Ziemi obiecanej” czy „Seksmisji”, oraz „Polska Miauczyńskich” o filmach Marka Koterskiego z „Dniem świra” na czele – wyjaśnia. – Potem przyszło macierzyństwo, a wraz z nim nowe wyzwania i nowa optyka. Byłam przekonana, że jako dziennikarka powinnam zostać przy literaturze faktu. Postanowiłam jednak dać sobie szansę i napisałam „Tożsamość”, thriller podróżniczy, w którym poznajemy ciężarną ilustratorkę Rosie oraz Franciszka, scenarzystę i wykładowcę łódzkiej Szkoły Filmowej. Wysłałam ich w pogoń za psychopatą po wielu europejskich miastach. W tym roku podzieliłam się ich losami z czytelnikami na Instagramie. Odbiór niesamowicie mnie uskrzydlił – mówi Dominika. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ