Księży Młyn jest już prawie gotowy. Raport z remontu zabytkowego osiedla

Odnowa Księżego Młyna wchodzi na ostatnią prostą. Jesienią zakończą się prace w kolejnych budynkach, a do zmodernizowanych pomieszczeń już wprowadzają się artyści.

fot. ŁÓDŹ.PL
Na Księży Młyn wprowadzają się artyści
10 фотоs
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (10)

Famuły na Księżym Młynie przez lata zaniedbywane popadały w ruinę. Dziś przeprowadzany jest kompleksowy proces ich odnowy. Wzmacniana jest konstrukcja budynków, wymieniane są stropy i wszystkie instalacje. Zabytkowe detale poddawane są konserwacji. Montowana jest nowa armatura łazienkowa oraz nowa stolarka okienna i drzwiowa.

Jesienią tego roku zakończą się prace w kolejnych famułach. Mieszkańcom zostaną oddane komfortowe mieszkania komunalne, przedsiębiorcom i artystom - nowoczesne i funkcjonalne przestrzenie, w których będą mogli prowadzić działalność.

- Na Księżym Młynie nie zwalniamy. Ekipy budowlane zobaczymy w czterech budynkach wielorodzinnych przy ul. Przędzalnianej 59, 61, 63 i 67. Równolegle prowadzimy roboty przy zagospodarowaniu działki pod adresami Przędzalniana 57 do 67 oraz budynku gospodarczego przy ul. Księży Młyn 11a – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jeszcze w tym roku w budynku przy ul. Przędzalnianej 59 powstanie 9 lokali mieszkalnych oraz jeden lokal użytkowy. Pod numerem 60 będzie 8 lokali mieszkań i 3 pracownie twórcze. Z kolei adres Przędzalniana 63 to 8 mieszkań komunalnych i 3 pracownie twórcze, a pod numerem 67 zostanie oddanych 8 komfortowych mieszkań i jeden lokal dla mikroprzedsiębiorców.

Księży Młyn również dla artystów

Do 2023 roku zabytkowe osiedle wzbogaci się nie tylko o kolejne wyremontowane famuły, ale również o pracownie twórcze. Obecnie na terenie zabytkowego osiedla mamy 13 pracowni artystycznych, do 2023 powstanie kolejnych 14. W pracowniach działają projektanci mody, artyści sztuk wizualnych czy twórcy sztuki użytkowej. To tu powstają unikatowe działa sztuki, które promują Łódź nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Kim są najemcy nowych przestrzeni twórczych? Do jednej z odnowionych komórek przy ul. Księży Młyn 7 wprowadza się artysta Maciej Łuczak. Zadomowi się tu Pracownia Portretu.

- Serdecznie zapraszam do pracowni już 12 czerwca o godz. 17. W ramach Fotofestiwalu pokażemy wystawę Marty Hryniuk i Nicka Thomasa pod tytułem „Szkoła numer jeden”. Będzie to wielokanałowa instalacja audiowizualna stworzona z obrazów wideo i nagrań dźwiękowych zarejestrowanych w zachodniej Ukrainie w 2021 roku. Instalacja jest częścią projektu filmowego, skupiającego się na autoprezentacji współczesnych mieszkanek i mieszkańców Huculszczyzny oraz sposobach reprodukowania i dokumentowania przez nich kultury regionu – mówi Maciej Łuczak.

Pracownia Portretu powstała w październiku 2013 roku. Skupia się na prezentowaniu najnowszych zjawisk zachodzących w sztuce współczesnej. Współpracuje blisko z zapraszanymi artystami, których pobyt w galerii ma zwykle charakter krótkiej rezydencji zakończonej prezentacją prac.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ