Projekt „Kultura Odporna” wystartował w czasie pandemii i lockdown'u w 2020 roku. Miał on pokazać, że łódzcy twórcy, animatorzy kultury nie zasypiają w oczekiwaniu na „lepsze czasy”, tylko działają, tworzą. Kampania miała na celu przybliżenie ich sylwetek.
Z czasem projekt ewoluował, stając się pretekstem do wykonania zdjęć, odbywania spotkań, przeprowadzania rozmów, które przynosiły kolejne pomysły promujące łódzką kulturę i jej autorów.
W projekt zaangażował się Wydział Kultury UMŁ, dzięki któremu został wydany Album „Kultura Odporna". To pierwsze w Łodzi opracowanie, które pokazuje jak różnorodne i liczne jest środowisko łódzkich twórców i twórczyń. Album prezentuje opisy biograficzne aż 77 artystów związanych z miastem. To osoby, bez których łódzka kultura nie może istnieć i się rozwijać: animatorzy, twórcy przestrzeni przyjaznej sztuce, kreatywni autorzy pomysłów ją wspierających i promujących. Dzięki nim stajemy się lepszymi, wrażliwszymi, bogatymi duchowo ludźmi.
Podczas spotkań w Galerii Pop Up Ogrodowa 8 będzie można spotkać na żywo tych wyjątkowych ludzi oraz obejrzeć ich prace.
5 lutego, godz. 19:00 – spotkanie z:
- Marcelem Balińskim - wybitnie utalentowanym muzykiem, pianistą, kompozytorem, animatorem kultury, artystą wrażliwym społecznie. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki alternatywnej, klasycznej i awangardowej „Dwa Piętra” w Łodzi. Album „Opalenizna i Wiatr” grupy Marcel Baliński Trio otrzymał nominację do Fryderyków 2023.
- Martą Nowacką - historyczką sztuki, renowatorką zabytków architektury, pedagożką i animatorką kultury, która współpracuje z wieloma instytucjami kultury jako ekspertka edukacji nieformalnej. Stworzyła markę ARCHIZO, czyli system edukacyjnych i angażujących gadżetów miejskich w formie klocków, wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach z obszaru designu, wzornictwa i edukacji.
- Tomaszem Armadą - projektantem ubioru, artystą wizualnym i kostiumografem. W świecie mody zasłynął tym, że połączył sarmacką modę narodową ze stylem współczesnych dresiarzy i estetyką bałuckich bazarów. W 2021 pojawił się w amerykańskim magazynie Vogue jako jeden z 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody na świecie.
15 lutego, czwartek, godz. 18:00 – spotkanie z:
- Marcinem Tomaszewskim
- Jarosławem Kamińskim
- Ryszardem Hungerem
20 lutego, czwartek, godz. 18:00 – spotkanie z:
- Moniką Buchowiec
- Ewą Hornich
- Anną Ciarkowską
22 lutego, czwartek, godz. 18:00 – spotkanie z:
- Arturem Zagajewskim
- Wiktorem Skokiem
- Grzegorzem Fajngoldem
- Ziemkiem Kosmowskim
26 lutego, poniedziałek, godz. 19:00 – spotkanie z:
- Mariuszem Wilczyńskim