Łódź Film Commission. Łódź liderem zrównoważonej produkcji audiowizualnej w Polsce

Łódź Film Commission został liderem zmiany w zakresie zrównoważonej produkcji audiowizualnej w Polsce. Celem instytucji jest zmniejszenie generowania negatywnego wpływu na planetę przy realizacji projektów filmowych. Takie działania noszą nazwę „green filmingu”.

fot. Mateusz Ochocki
Łódź liderem zmiany w zakresie green filmingu
4 фото
fot. Mateusz Ochocki
fot. Mateusz Ochocki
fot. Mateusz Ochocki
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

To właśnie green filming był jednym z głównych tematów tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Zielony dzień” znalazł się w programie sekcji branżowej – Gdynia Industry, a jego zwieńczeniem było podpisanie otwartego manifestu Porozumienie na rzecz zrównoważonej produkcji filmowej – Film dla klimatu. Dokument cieszył się dużym zainteresowaniem wśród producentów, twórców, uczestników wydarzenia. Sygnatariuszami są najważniejsi przedstawiciele krajowego rynku audiowizualnego: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Gildia Reżyserów, Gildia Producentów, Polska Akademia Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Klub Producentów Reklamy, SAR – Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, producenci filmowi, uczelnie wyższe, a także „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi.

Łódzkie działania mają znaczenie

Idea zrównoważonej produkcji filmowej nie zaistniałaby w Gdyni bez oddolnej inicjatywy Film dla klimatu. Jedną z założycielek grupy, a także jej koordynatorką jest Monika Głowacka, kierowniczka Łódzkiej Komisji Filmowej, funkcjonującej w strukturach instytucji kultury „EC1 Łódź – Miasto Kultury”. W skali ogólnopolskiej to właśnie zespół Łódź Film Commission coraz wyraźniej sygnalizuje jak istotna jest idea green filmingu, pragnąc w tym samym czasie wspierać twórców w dążeniu do wdrożenia tej idei w życie. Łódzki Fundusz Filmowy jako pierwszy fundusz w kraju zawiera dedykowane zapisy oraz wskazówki jak realizować produkcję w myśl green filmingu. Od 2020 roku producenci mają możliwość rozliczenia zielonych kosztów poniesionych w regionie z wkładu koprodukcyjnego instytucji EC1 Łódź.

Łódź Film Commission jest czynnym członkiem organizacji branżowych m.in CineRegio – organizacji zrzeszającej europejskie fundusze filmowe. Dzięki zaangażowaniu w prace grupy Green Regio Łódź podpisała w 2020 r. manifest, mający na celu zwiększenie świadomości na temat ograniczania negatywnego wpływu produkcji filmowej na środowisko. Jako pierwsze miasto w Polsce została umieszczona na zielonej mapie Europy, będąc przykładem z którego filmowcy mogą czerpać inspirację.

Łódź na międzynarodowej konferencji „Future is green”

O tym jak istotne są zielone działania podejmowane przez Łódzką Komisję Filmową może świadczyć fakt, że Monika Głowacka będzie reprezentować Polskę na międzynarodowej konferencji "Future is green”. Wydarzenie odbędzie się 28 października 2021 w formule online. W trakcie spotkania zaproszeni eksperci i praktycy przedstawią dobre praktyki we wspieraniu przemysłu audiowizualnego w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko. Konferencja podsumuje także rezultaty współpracy partnerów programu "Green Screen" z instytucjami regionalnymi i krajowymi.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ