Pierwsze koncepcje i projekty zagospodarowania terenu powstaną dla Jasienia, Neru i Łódki. To jedne z najciekawszych i najpopularniejszych łódzkich rzek. Wyróżniają je różnorodność fauny i flory, walory przyrodnicze oraz bogata historia.
Łódź też może mieć swoje bulwary – na przykład przy Jasieniu, który ma ogromny potencjał. Stanowią o nim m.in. duże stawy, spiętrzone niegdyś na rzece na potrzeby działających w mieście młynów. Od wylotu w okolicy skrzyżowania Wólczańskiej i Pięknej koryto Jasienia jest szerokie i wysokie. Mogą powstać na nim schodki, podobne do tych, które istnieją w Warszawie nad Wisłą, a obok trasy spacerowe i rowerowe.
Tereny rekreacyjne nad Łódką
W dolinie Łódki miasto chce postawić na rekreację – wśród zieleni mogą pojawić się m.in. piknikowe polany i miejsca na odpoczynek. Nie zabraknie też atrakcji dla łodzian, którzy lubią aktywnie spędzać czas – do tego idealnie nadają się tereny w dolinie rzeki za parkiem na Zdrowiu.
Co zaplanowano na Nerze?
Ner to najdziksza z łódzkich rzek — i taka pozostanie. Miasto chce zachować jej naturalny, dziewiczy charakter. Tu mieszkańcy będą mogli odetchnąć od gwaru miasta. Przy Nerze mogłyby powstać alejki, kładki oraz elementy edukacyjne. Cała koncepcja zaplanowana zostanie tak, by jak najmniej ingerować w otoczenie i zachować nietknięte piękno doliny.
– Mamy szerokie plany, ale wszystkie projekty będziemy konsultować ze ZWiK Łódź, Wydziałem Gospodarki Komunalnej, naukowcami zajmującymi się modelowaniem hydrologicznym i z mieszkańcami. Musimy pamiętać, że łódzkie rzeki są ważnym elementem systemu odprowadzania wody z miasta. Tym projektom poświęcimy bardzo dużo uwagi, bo naszym nadrzędnym celem jest przywrócenie równowagi hydrologicznej w mieście i jednoczesne odzyskanie łódzkich rzek – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.