Jak działa innowacyjny zbiornik przy ulicy Liściastej? Wody opadowe przepływają przez skomplikowane systemy filtrujące, które oczyszczają je np. z zawiesin mineralnych, zanieczyszczeń flotujących oraz substancji ropopochodnych. Oczyszczona woda gromadzi się następnie w zbiorniku retencyjnym o pojemności 900 metrów sześciennych. Aby zapewnić świeżość wody, zamontowane zostały strumienice napowietrzająco-płuczące.
Projekt przyniósł wiele korzyści środowiskowych i funkcjonalnych. Najistotniejszą z nich jest ograniczenie ilości i poprawa jakości wód opadowych odprowadzanych do rzeki Sokołówki, co znacznie poprawiło jej stan ekologiczny. Zbiornik skutecznie oczyszcza wody opadowe i roztopowe z zawiesin i substancji ropopochodnych oraz usuwa z nich azot i fosfor.
Modelowy projekt z Łodzi wzorem dla innych
Modernizacja podczyszczalni wód deszczowych przy ul. Liściastej w Łodzi to modelowy przykład odpowiedzialnego podejścia do retencji wód opadowych w mieście. Inwestycja łączy zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą, czyli rozwiązaniami opartymi na naturze, takimi jak niecki retencyjne i rośliny hydrofitowe.
Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę ideę.