Łodzianie, którzy odeszli w ostatnim roku [WSPOMNIENIA ZMARŁYCH]

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to czas, kiedy wspominamy artystów, ludzi kultury oraz inne osoby zasłużone dla Łodzi, które odeszły w ciągu minionych 12 miesięcy (nie tylko w 2021 roku). Oto wspomnienie o tych, których pożegnaliśmy.

fot. ŁÓDŹ.PL
Pożegnania

Listopad 2020

Pożegnaliśmy prof. Stanisława Fijałkowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i grafików współczesnych, absolwenta PWSSP w Łodzi, ucznia i asystenta Władysława Strzemińskiego, profesora łódzkiej uczelni oraz wykładowcę w wielu szkołach zagranicznych, doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Środowisko łódzkiej kultury poniosło również niepowetowaną stratę w osobie Zdzisława Hejduka, reżysera i scenarzysty, współzałożyciela i długoletniego dyrektora legendarnego studenckiego Teatru 77 w Łodzi, jednej z najlepszych scen alternatywnych w Polsce i Europie, twórcy wielu kultowych spektakli manifestów pokolenia młodych w latach 70. i 80. XX wieku.

Grudzień 2020

Walkę z COVID-19 przegrał Maciej Grubski, wieloletni senator Rzeczpospolitej Polskiej, były radny i przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi.

Niestety, odchodzą od nas przedstawiciele środowiska kombatantów i weteranów walki. Ich szeregi opuścił  i przeszedł na wieczną wartę Tadeusz Barański ps. Tatar, żołnierz ZWZ i Armii Krajowej, harcerz, uczestnik  Akcji Burza w Korpusie Jodła, Zgrupowania „Ponury Nurt” na Ziemi Świętokrzyskiej, po wojnie szykanowany przez UB i osadzony w więzieniu. 

Styczeń 2021

Pożegnaliśmy Bogdana Płusę, byłego znanego łódzkiego kolarza oraz działacza sportowego, organizatora wielu zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży.

Luty

Zmarł Michał Szewczyk, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent, a także pedagog Szkoły Filmowej w Łodzi, odtwórca setek znakomitych ról na scenie oraz na dużym i małym ekranie, łodzianin, niezwykle mocno związany z rodzinnym miastem, a przez ponad 60 lat z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Sportowa Łódź pożegnała Adama Kopczyńskiego, wieloletniego hokeistę ŁKS, reprezentanta Polski, uczestnika Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku oraz pięciu turniejów o Mistrzostwo Świata, późniejszego trenera belgijskich drużyn.

Kwiecień

W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Doły został pochowany Marek Czekalski, działacz opozycji niepodległościowej w okresie PRL, członek KSS „KOR” i NSZZ „Solidarność”, prezydent Łodzi w latach 1994-1998, radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Głośnym echem w całym kraju odbiła się śmierć Krzysztofa Krawczyka, wybitnego piosenkarza, gitarzysty, kompozytora, w latach 1963-1973 lidera i wokalisty zespołu Trubadurzy, od lat związanego z Łodzią, prawdziwej legendy polskiej estrady, którego przeboje stały się częścią historii muzyki rozrywkowej. Spoczął na cmentarzu w Grotnikach.

Pożegnaliśmy kolejnego żołnierza, mjr. Zbysława Raczkiewicza ps. Orzeł, żołnierza Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego, więźnia politycznego okresu stalinowskiego, długoletniego prezesa Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i współinicjatora budowy Pomnika AK w Łodzi.

Maj

Odszedł Andrzej Możejko, wieloletni piłkarz Widzewa Łódź, mistrz Polski z 1981 i 1982 roku, jeden z zawodników legendarnego „Wielkiego Widzewa”, trener zespołów młodzieżowych w Pabianicach i Łodzi, aktywny członek Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź im. L. Sobolewskiego.

Środowisko łódzkiej kultury utraciło znanego rysownika, malarza, grafika Janusza Tryzno,  współzałożyciela grupy artystycznej CORRESPONDANCE DES ARTS, twórcę i wieloletniego dyrektora Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. 

Sierpień 

Odeszła legenda muzyki jazzowej i filmowej w osobie Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, wybitnego saksofonisty i kompozytora, autora muzyki do wielu polskich filmów i seriali, m.in. „Stawki większej niż życie”, „Janosika”, „Czterdziestolatka”, „Wojny domowej”, „Alternatywy 4”, „Kolumbowie” i innych kultowych motywów muzycznych. 

Pożegnaliśmy także Kazimierza Kowalskiego, wybitnego śpiewaka operowego, wieloletniego dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi, twórcę programów telewizyjnych i radiowych, poświęconych operze i operetce, pomysłodawcę Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku oraz Polskiej Opery Kameralnej.

Wrzesień

W Łodzi odbył się pogrzeb prof. Teresy Żylis-Gary, wielkiej primadonny, najsłynniejszej polskiej sopranistki, jednej z najwybitniejszych śpiewaczek operowych XX wieku, której głos zachwycał publiczność teatrów i sal koncertowych na całym świecie, Honorowej Obywatelki Miasta Łodzi, absolwentki, pedagoga i doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ