Łodzianie zdecydowali w Budżecie Obywatelskim: będzie kolejne centrum seniora na Górnej

Łodzianie głosujący w Budżecie Obywatelskim nie tylko zdecydowali o utworzeniu nowego CZAS-u na Górnej, przy ul. Felińskiego 7, ale i przeznaczyli dodatkowe pieniądze na poszerzenie oferty zajęć w istniejącym centrum w tej dzielnicy, przy ul. Rzgowskiej 170.

fot. ŁÓDŹ.PL
Będzie nowe centrum seniora na Górnej
5 фотоs
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (5)

Nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora powstanie już w przyszłym roku. Placówka zostanie otwarta przy ul. Felińskiego 7, w budynku Miejskiego Centrum Medycznego „Górna". 

Wygodne i dostępne przestrzenie

– Mamy tu pomieszczenia o powierzchni około 120 metrów kwadratowych. Są na parterze, więc będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, mających problemy z poruszaniem się – mówi Żaneta Iwańczyk, dyrektor MCM Górna. – Miejsce to miałoby ponadto osobne wejście, czyli nie byłoby możliwości, by osoby zdrowe, przychodzące na zajęcia w CZAS, mijały się w drzwiach z chorymi, korzystającymi z pomocy tutejszej przychodni.

Miejskie centrum medyczne planuje otworzyć nowe Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora pod koniec 2022 r. Do tego czasu placówka zamierza sfinalizować wszystkie prace budowlane, remontowe, jak również wyposażyć centrum w niezbędne sprzęty. W centrum będą się odbywały zajęcia tak jak w pozostałych placówkach: sportowe, z rękodzieła, językowe i komputerowe.

Wybrane w Budżecie Obywatelskim

Przypomnijmy, że w Łodzi działają już cztery inne centra seniora – w tym dwa na Górnej: przy ul. Rzgowskiej 170 oraz Cieszkowskiego 6. Tymczasem łodzianie głosujący w Budżecie Obywatelskim wybrali dwa kolejne projekty dla centrów seniorów. Ponad 2500 osób zagłosowało za utworzeniem nowego CZAS-u przy ul. Felińskiego 6. Zaś aż 2700 osób za poszerzeniem zajęć na Rzgowskiej 170.

Darmowe zajęcia i warsztaty 

– Popularność zajęć na Rzgowskiej 170 jest ogromna. Dwie, trzy godziny po ogłoszeniu zapisów, nie ma wolnych miejsc. Każdego dnia z propozycji CZAS korzysta 80-90 osób  – mówi dyrektor Iwańczyk. – Organizujemy np. spacer po Łodzi z przewodnikiem – raz w miesiącu, a chętnych mieliśmy tylu, że moglibyśmy go organizować cały miesiąc codziennie i mieć każdego dnia innych uczestników. Dlatego tak się cieszymy, że dostaniemy dodatkowo prawie 100 tysięcy złotych na zajęcia przy ul. Rzgowskiej. Mamy tam nie tylko sporo przestrzeni do spotkań w budynku, ale i zewnętrzną siłownię dostosowaną do potrzeb seniorów. Możemy tak zorganizować zajęcia, że nawet w warunkach pandemicznych grupy nie będą się ze sobą spotykać.

Pamiętajmy też, że ul. Cieszkowskiego, Rzgowska i Felińskiego to wprawdzie jedna dzielnica, ale inne jej części, zatem do każdego z tych centrów będą uczęszczały osoby mieszkające na innych osiedlach. A sami pacjenci Miejskiego Centrum Medycznego Górna to w sumie 47 tysięcy łodzian – w tym szczególnie ci powyżej 65 i 70 roku życia. Chętnych na zajęcia w CZAS-ach zatem nie zabraknie.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ