Łodzianizmy. Jeśli siedzisz w „cugu", lepiej załóż ciepły „cweter"

Warto o tym pamiętać, bo można się przeziębić, siedząc w przeciągu nawet letnią porą. Słowo cug to zapożyczenie z niemieckiego, które oznacza przeciąg właśnie, ale także pociąg (der Zug).

fot. Envato Elements
Nie siedź w cugu

W Łodzi oprócz powszechnie używanego określenia cug dla przewiewu, było ono także stosowane przy paleniskach, których w Łodzi nie brakowało, a jak nie było cugu w kominie, to nie chciało się palić w piecu i strasznie kopciło. W tym wypadku cug był potrzebny, ale nabierał pejoratywnego znaczenia, np. przy nieszczelnych oknach i paskudnej pogodzie, bo wtedy cugowało, czyli wiało w mieszkaniu, było zimno i nieprzyjemnie. Wówczas radzono, żeby założyć ciepły, robiony na drutach „cwetr” albo „cweter”, bo taka forma gwarowa też funkcjonowała w mieście.

Wdzianka i swetry z prawdziwej wełny są dość delikatne, mechacą się, są kłopotliwe w praniu, a poza tym szybko się ciuchrają, tzn. niszczą przy częstym użyciu, no chyba, że ktoś bardzo dba. Niektórzy mają jednak talent – jak mówiono w Łodzi – do „ciuchrania” rzeczy.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ