To kluczowy moment w całym roku – mieszkańcy uruchamiają wyobraźnię i razem z sąsiadami, znajomymi i współpracownikami zastanawiają się, co można zmienić w najbliższej okolicy. Dotychczas dzięki kreatywności i zaangażowaniu łodzian udało się zrealizować kilka tysięcy projektów. Szczególną popularnością cieszą się te związane z zielenią. To właśnie na takie zadania najchętniej głosują mieszkańcy.
Budżet Obywatelski zmienia Łódź
Tylko w ostatnich latach dzięki środkom z ŁBO w Łodzi powstało kilkadziesiąt skwerów, zieleńców czy parków – na przykład na Nowym Złotnie, gdzie przy ulicy Cedry mieszkańcy mogą wypoczywać w otoczeniu przyrody. Podobną metamorfozę przeszedł też m.in. Skwer Gdański przy ul. Wojska Polskiego czy teren w okolicy ul. Prądzyńskiego. Efekty działań Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego widać szczególnie teraz, wiosną. Za sprawą mieszkańców przy ulicach pojawiły się nowe drzewa i krzewy, zasiano też kwietne łąki i utworzono psie parki, czyli specjalne przestrzenie dla czworonogów i ich właścicieli.
Budżet Obywatelski. Łódź zyskuje kolejne atrakcje
Na przestrzeni lat ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego powstawały jedne z najchętniej odwiedzanych dziś inwestycji, które stały się symbolem swojej okolicy. To m.in. strefa zabawy i rekreacji w parku na Zdrowiu, która zajęła miejsce dawnego Lunaparku. Do dyspozycji najmłodszych są nowoczesne zjeżdżalnie, mosty linowe i drabinki, na których można wyszaleć się za wszystkie czasy. Co ważne, strefa nadal się rozwija – ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego powstanie tam nowa atrakcja, czyli wodny plac zabaw. Dzięki głosom mieszkańców nie do poznania zmienił się też plac zabaw na Stawach Jana, na którym stanęła nowa zjeżdżalnia dla wszystkich dzieci. Z kolei mieszkańcy Radogoszcza mogą już trenować na wielofunkcyjnej konstrukcji do ćwiczeń ninja. W Łodzi powstały też dodatkowe drogi rowerowe czy siłownie plenerowe. Dodatkowo mieszkańcy mogli brać udział w bezpłatnych zajęciach samoobrony dla kobiet, treningach rugby i łyżwiarskich oraz spacerach nordic walking. Wymienione projekty to zaledwie niewielki fragment tego, co udało się zrealizować z ŁBO.
W tym roku łodzianie będą zmieniać Łódź już po raz dwunasty. To właśnie oni najlepiej znają potrzeby swojego miasta. W tym przypadku liczą się wyobraźnia i dar przekonywania. Na realizację najlepszych pomysłów w tej edycji ŁBO miasto przeznaczy niemal 35 000 000 złotych.
Propozycje projektów będzie można składać od 10 maja do 3 czerwca – drogą elektroniczną, na stronie UMŁ, papierowo w siedzibie Biura Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 oraz korespondencyjnie. Wnioski, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną dopuszczone do głosowania. To zaplanowane jest na październik. Wtedy wszyscy mieszkańcy Łodzi będą mogli zdecydować o tym, które zadania warto zrealizować.