Połączenie dwóch instytucji kultury o nieco odmiennym charakterze i zakresie zadań – dzięki ich uzupełnianiu się – ma dać nową jakość w kreowaniu kultury w Łodzi. Dziś ŁCW i AOIA napotykają na ograniczenia i problemy, dla których najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dające nowe możliwości.
Przede wszystkim, poprawią się warunki logistyczne, lokalowe i techniczne. W budynku AOIA, przy okazji rewitalizacji, powstały przestrzenie magazynowe, przestrzeń pod organizację wydarzeń kulturalnych i sala widowiskowa. Uzupełnione zostaną one zapleczem technicznym oraz osobowym posiadanym przez ŁCW. Dzięki temu nowa instytucja stanie się samowystarczalna i nie będzie musiała tak często korzystać ze wsparcia firm zewnętrznych.
Po planowanyn połączeniu ŁCW przeniesie się do siedziby AOIA. Obniżone zostaną koszty administracyjne, a to pozwoli przeznaczyć zaoszczędzone środki na budowanie lepszej i ciekawszej oferty kulturalnej dla mieszkańców.
W wyniku planowanego połączenia pracownicy żadnej z instytucji nie zostaną zwolnieni. Zarówno w ŁCW, jak i w AOIA zatrudnione są osoby z dużym doświadczeniem przy organizacji i produkcji wydarzeń. W AOIA to pracownicy techniczni, merytoryczni i edukatorzy, specjalizujący się w projektach prospołecznych, które aktywizują społeczności lokalne. W ŁCW– producenci Łódź Summer Festival, pracownicy merytoryczni współpracujący z organizatorami największych festiwali w kraju. Dzięki połączeniu obu zespołów, oferta nowej instytucji kultury będzie szersza i skierowana do różnych grup odbiorców.
Nowe Łódzkie Centrum Wydarzeń będzie instytucję otwartą na dialog i różne grupy społeczne, oferującą wysoki poziom wydarzeń zarówno o komercyjnym, jak i społeczno-edukacyjnym charakterze.