W pierwszym kwartale 2024 r. lotnisko w Łodzi zwiększyło liczbę obsłużonych pasażerów o 30 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To największy wzrost procentowy wśród wszystkich lotnisk regionalnych. Na podium znalazły się także lotniska we Wrocławiu z 22-procentowym wzrostem oraz w Gdańsku – 20 procent.
Lotnisko w Łodzi wyprzedza rywali
Jeśli chodzi o liczby bezwzględne odprawionych pasażerów, to także lotnisko ma się czym pochwalić. W styczniu, lutym i marcu skorzystało z niego ponad 87 tysięcy podróżnych. Ten wynik spowodował, że po raz pierwszy Łódź wyprzedziła w rankingu Bydgoszcz (71 tys.) i Lublin (67 tys.).
– Oczywiście nie możemy porównywać się z takimi portami jak Kraków czy Katowice, bo one grają w ekstraklasie, a my gramy w lidze lotnisk obsługujących do miliona pasażerów rocznie. Naszymi konkurentami są m.in. Bydgoszcz, Lublin, Szczecin czy Olsztyn. Według szacunków do „klubu milionerów", czyli lotnisk odprawiających ponad milion podróżnych rocznie, dołączymy nie wcześniej, niż w 2027 roku. Na razie cieszy nas każdy krok w kierunku rozwoju i każdy pasażer, który wybiera nasze lotnisko – mówi Wioletta Gnacikowska, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Łódź.
W pierwszym kwartale pasażerowie latali z Łodzi do Alicante, Brukseli Charleroi, Dublina, East Midlands, Londynu Stansted, Malagi i Mediolanu Bergamo. W najbliższą sobotę lotnisko zainauguruje sezon letnich czarterów.
Wyniki lotnisk za pierwszy kwartał 2024 r.
- Łódź - 87 tys. pasażerów (+30 proc.)
- Wrocław - 758 tys. podróżnych (+22 proc.)
- Gdańsk - 1,23 mln podróżnych (+20 proc.)
- Poznań - 488 tys. pasażerów (+16 proc.)
- Katowice - 925 tys. pasażerów (+16 proc.)
- Kraków - 2,16 mln pasażerów (+15 proc.)
- Bydgoszczy - 71 tys. pasażerów (+10 proc.)
- Olsztyn - 25 tys. podróżnych (+ 6 proc.)
- Rzeszów - 191 tys. podróżnych (+3 proc.)
- Szczecin – 95 tys. podróżnych (+3 proc.)
- Lublin - 67 tys. podróżnych (-7 proc.)
- Modlin - 592 tys. podróżnych (-9 proc.)